F1.sk F1.sk

Majstrovské ingrediencie: Hamiltonovo desatoro
zdroj: Mercedes

Majstrovské ingrediencie: Hamiltonovo desatoro

Lewis Hamilton je na konci sezóny 2018 nespochybniteľným päťnásobným šampiónom F1. Podľa viacerých pohľadov je práve tento titul jeho najhodnotnejším.

Pred desiatimi rokmi síce zdolal pamätným spôsobom Felipeho Massu, ale ak sa pozrieme na celý ročník komplexne, tak jednoznačne sme boli svedkami najlepšieho, najsilnejšieho a najkonzistentnejšieho Hamiltona v kariére. Na rozdiel od bojov s Nicom Rosbergom dodáva piatemu titulu punc výnimočnosti hlavne fakt, že jeho Mercedes zdolal ikonické Ferrari. 

Iste, podľa mnohých sa Scuderia na čele so Sebastianom Vettelom zdolala sama, ale to žiadnym spôsobom nemôže znižovať kvality čoskoro 34-ročného britského pretekára. Popritom navyše Hamilton stíhal desiatky šoubiznisových akcií, obletúvať svet krížom krážom a okrem seba propagovať aj samotnú Formulu 1. Aj preto som sa rozhodol zostaviť rebríček Lewisových faktorov úspechu. Ako vždy, štipka fanúšikovského nadhľadu je vítaná.

Hamiltonovo desatoro:
1. rýchle a spoľahlivé auto je nutnosťou
2. jazdecký talent je rovnako nevyhnutný
3. tímová réžia vždy pomôže
4. profituj z kvalifikačného režimu
5. nerob hlúpe chyby a vyhýbaj sa kolíziám, najmä Maxovi Verstappenovi
6. zbieraj cenné body aj keď nemáš šancu vyhrať
7. dôveruj vlastným stratégom
8. upravené pneumatiky Pirelli raz za čas potešia
9. ak je najhoršie, modli sa za dážď
10. užívaj si život

Prvá polovica sezóny nebola z Hamiltonovho pohľadu nič svetoborné, dokonca sa po šťastnom víťazstve v Baku priznal, že takýto mizerný výkon už nesmie nikdy zopakovať. O mesiac neskôr sa však opäť trápil na obľúbenom okruhu v Montreale a tifosi plným právom cítili veľkú šancu. Mimochodom v Kanade skončil Lewis najhoršie v celom roku - na piatom mieste! Okrem toho sa mimo pódia ocitol už len v Číne a v Mexiku. Celkovo vystúpil na bedňu 16x, z toho desaťkrát na najvyšší stupienok.

Férovo treba pripomenúť, že na jednej strane priali Hamiltonovi okolnosti (a daždivé nebesá) priam až neskutočným spôsobom. Na strane druhej, iba skutočný šampión ich dokáže zúžitkovať a byť v správnom čase na správnom mieste: Baku, Hockenheim, Hungaroring + tímovou réžiou prikázaný triumf v Soči. Nepochybujem o tom, že Mercedes tú trápnu ruskú šarádu už oľutoval, lebo ju vôbec nepotreboval. 

Prívlastok obetný baránok alias smutný hrdina si tak jednoznačne zaslúži Valtteri Bottas. O pár rokov si na jeho lojalitu, miestami ďaleko za hranicou únosnosti, už len málokto spomenie. Treba však uznať, že tak kvalitnú špinavú robotu by bez výrazného reptania v efjednotke odviedol asi len málokto!

Okrem toho dávam do pozornosti ešte jeden fakt: Hamiltonov strieborný šíp utrpel v Rakúsku jediný fatálny technický problém, kým Vettel v tomto roku nevypadol kvôli poruche ani raz. Základ väčšiny úspechov položil najlepší kvalifikant histórie už v sobotu. Napriek problémom v Nemecku, kde sa podľa všetkého dopustil jedinej výraznej jazdeckej chyby v sezóne (!), aj keď vedenie Mercedesu neskôr splietalo niečo o paranormálnej poruche. 

Lenže aj tak tímového kolegu zdolal celkovo 14x a najväčšieho konkurenta v boji o titul Vettela 12x. Druhá polovica sezóny pripomenula majstrovskú jazdu Vettela v roku 2013 či Michaela Schumachera v ročníkoch 2001, 2002 a 2004. Absolútna brilantnosť, priam až znechutenie súperov.

Pri stabilite pravidiel v strednodobom horizonte je takmer isté, že spojenie Hamilton - Mercedes bude naďalej diktovať víťazné tempo, takže ešte nedávno označované rekordy nemeckej legendy ako “neprekonateľné” sa v najbližších troch rokoch stávajú reálnym cieľom. 

Uvidíme, čo na to Vettel s Verstappenom. Už preteky v Brazílii ukázali, aký vzrušujúci môže byť súboj minimálne troch tímov.

Števo Eisele

komentátor Sport2

Instagram: @stevoeiselef1

Najnovšie z kategórie: Števo Eisele

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk