F1.sk F1.sk

Carey potvrdil, že motorový formát sa od roku 2021 nezmení
zdroj: Pirelli Motorsport

Carey potvrdil, že motorový formát sa od roku 2021 nezmení

Formula 1 dlhšie uvažovala o zmene motorového formátu, ku ktorej malo prísť počnúc rokom 2021. Súčasné motory sú mimoriadne komplexné a hovorilo sa o tom, že už len vyškrtnutie jednotky MGU-H by mohlo pomôcť prilákať nových výrobcov.

Ibaže nestalo sa tak a nikto nejavil prevratný záujem o vstup do športu. Najskôr rožky vystrkoval Aston Martin a následne i Porsche, ale skutočný záujem to nebol. Výrobcovia motorov, ktorí sú na scéne, tento krok navyše odmietali, pretože pohonné jednotky by museli vyvíjať celkom od nuly.

"Keď sme rozbehli diskusie, tak sme sa všetci zhodli na tom, že najlepšie bude stabilizovať súčasný motor," povedal najvyšší šéf Formuly 1 Chase Carey, podľa ktorého sa dá na náprave súčasných problémov pracovať aj vďaka "sérii úprav športových a technických pravidiel."

K tomuto príde sčasti už v roku 2019, keď budeme mať nové predné i zadné krídla, ale väčšina noviniek je naplánovaná na rok 2021. Okrem toho sa hovorí aj o rozpočtovom strope, ktorý by najsilnejšie tímy obral o určitú výhodu.

"Niektoré z pravidiel sú ešte v procese vývoja. Myslím si, že v tejto chvíli sme na fakt dobrej ceste. Predtým sme sa dohodli na tom, že motory budú jednoduchšie, lacnejšie, hlučnejšie, výkonnejšie... keď sme však prechádzali celým procesom, tak sme pocítili, že najlepšie bude stabilizovať to, čo tu máme teraz."

"Nuž a naše ciele sa budeme snažiť dosiahnuť prostredníctvom úprav iných pravidiel," zdôraznil Chase Carey s dodatkom, že motory teda ostanú rovnaké aj v roku 2021. Tým pádom musíme predpokladať, že všetci štyria výrobcovia by mohli súťažiť s podobne silným produktom.

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk