F1.sk F1.sk

Mercedes dosiahol čosi nevídané: Sedem štatistík, ktoré to potvrdzujú
zdroj: Mercedes

Mercedes dosiahol čosi nevídané: Sedem štatistík, ktoré to potvrdzujú

Potom, čo Lewis Hamilton získal v Mexiku svoj piaty majstrovský titul, sa Mercedes mohol radovať z rovnakého úspechu v Brazílii. Ferrari sa na začiatku sezóny pripravovalo na to, že strieborné šípy z trónu zhodí a už v predstihu tak zabráni ohrozeniu rekordu Scuderie v počte získaných titulov v rade — ten môže Mercedes dorovnať už budúci rok.

Maranello však v tomto roku nebolo dostatočne dobré na to, aby dokázalo do továrne priniesť čo i len jednu z dvoch najcennejších trofejí. Hegemónia Mercedesu pokračuje. Kvality nemeckého tímu potvrdzuje sedem ukazovateľov, v ktorých tento tím vyniká.

Na éru Sebastiana Vettela a Red Bullu mnohí spomínajú ako na obdobie príšernej nudy a absolútnej dominancie. Červeným býkom sa medzi rokmi 2010 a 2013 podarilo vyhrať 41 z celkových 77 veľkých cien, čo je v prepočte 53-percentná úspešnosť. V porovnaní s tým, čo v hybridnej ére dokazuje Mercedes, je to ale pomerne slabý výkon.

Dnes už môžeme povedať, že Mercedes zo štyroch súťažných víkendov dokáže vyhrať tri. V rámci hybridnej éry máme za sebou 99 pretekov a až 73 zo všetkých trofejí pre víťazov putovalo do vitrín továrne v Brackley. Mercedes teda vyhral 74% pretekov, Ferrari sa ušlo len štrnásť a Red Bullu dvanásť.

Takéto dominantné nebolo ani Ferrari v rokoch 2000 až 2004. Vtedy Michael Schumacher s Rubensom Barichellom vyhrali "len" 57 pretekov z 85, čo je 67 percent.

Mercedes
Mercedes

Mercedes vyhráva v behu na dlhé trate, no dychberúce čísla vie nazbierať aj v priebehu jednej sezóny.

Jeho najúspešnejšou bola sezóna 2016. Nico Rosberg s Lewisom Hamiltonom vtedy konkurencii dovolili vyhrať len dvakrát. V Španielsku za to mohla vzájomná kolízia a v Malajzii zas vyhorený motor Lewisa Hamiltona.

Aj napriek týmto nepríjemnostiam Mercedes zvíťazil v devätnástich pretekoch, pričom v spomínanej sezóne sa ich išlo 21. Ak sa na to pozrieme v jazyku percent, zistíme, že v jednej sezóne bol na tom lepšie len McLaren v roku 1988. Alain Prost a Ayrton Senna vyhrali pätnásť zo šestnástich veľkých cien, čo je 94 percent a teda o štyri percentná lepší výsledok ako v prípade Mercedesu.

Strieborné monoposty držia aj druhé miesto v počte víťazstiev v jednej sezóne. Sezóny 2014 a 2015 ukončili obe so šestnástimi triumfami.

TASR/AP: Nico Rosberg a Lewis Hamilton na tlačovke
TASR/AP

Mercedes získal už svoj piaty titul, ale z pohľadu tímu to bola najmenej úspešná sezóna od roku 2013. Ak by Lewis Hamilton alebo Valtteri Bottas v Abú Zabí aj zvíťazili, celkovo by mali na konte "len" jedenásť prvenstiev, teda zatiaľ najmenej. Vlani ich získali dvanásť.

Tu však netreba zabudnúť na to, že konkurencia to nemeckému tímu stále viac a viac sťažuje. Vlani začalo vystrkovať rožky Ferrari, nedokázalo to ale dotiahnuť do konca. V priebehu tohto leta bolo dokonca lepším tímom, no ani to na dokonale vyladený Mercedes nestačilo.

Mercedes - Wolff, Hamilton, Bottas
Mercedes

Najlepšie tímy histórie majú jednu spoločnú vlastnosť; všetkým sa podarilo odjazdiť vo vedení viac ako 5000 kôl. Doteraz v tomto klube boli Ferrari, McLaren, Williams a Lotus.

Lewis Hamilton sa však v Brazílii postaral o to, aby sa do tejto exkluzívnej spoločnosti dostal i Mercedes. V sedemnástom kole svoj tím pretlačil cez hranicu 5000 kôl vo vedení, po skončení pretekov bolo toto číslo ešte o 30 väčšie.

V tejto štatistike sú započítané aj kolá z dominantných sezón 1954 a 1955 — celkovo sa ich za tieto dva roky nazbieralo 589. Aj bez nich by však Mercedes v rebríčku pohodlne trónil pred šiestym Red Bullom.

Lewis Hamilton v cieli
Mercedes

V roku 2016 Mercedes prekonal ďalší míľnik. Po súťažných víkendoch sa medzi veľkými cenami v Monaku a Singapure v továrňach v Brackley a v Brixworthe neoslavovalo iné ako víťazstvo. Mercedes vyhral celkovo desať veľkých cien za sebou — Lewis Hamilton prispel šiestimi, Nico Rosberg doplnil zvyšok.

Viac triumfov v rade nazbieral len McLaren už v spomínanom roku 1988. Prost so Sennom zvíťazili v jedenástich po sebe idúcich pretekoch.

Hamilton, Rosberg a Ricciardo si prevzali trofeje za rok 2016
Twitter

Vo Formule 1 sa hrá na víťazstvá a na body, no pole positions vedia cestu k nim výrazne uľahčiť. Rok 2016 bol v tomto smere rekordný.

Hamilton s Rosbergom nestáli na pole position len v Monaku, kde čestný úspech celého zvyšku poľa vybojoval Daniel Ricciardo. Rosberg v tomto roku vyštartoval z prvej priečky osemkrát, Hamilton dovedna dvanásť. V priebehu 21 pretekov vyhrali 20 kvalifikácií, teda 95 percent sobôt.

Vynikajúco sú na tom aj v počte pole positions získaných v hybridnej ére, ba dokonca lepšie ako s víťazstvami. Za posledných 99 pretekov piloti Mercedesu nestáli na pole position len šestnásťkrát. Premenili tak 84% všetkých sobotňajších príležitostí.

Lewis Hamilton s cenou za pole position
TASR/AP

Ale naspäť k víťazstvám; tentoraz však k dvojitým. Mercedes sa môže pochváliť aj tým, že v rámci jednej sezóny vie získať pretekové double najčastejšie. V roku 2014 sa Hamilton s Rosbergom zoradili na prvých dvoch priečkach v celkových hodnoteniach pretekov jedenásťkrát, o rok neskôr to vylepšili na dvanásť.

V sezóne 2015 dosiahli 63-percentnú úspešnosť, čo môžu Mercedesu ostatné tímy histórie len závidieť. Najbližšie sú im Prost so Sennom a ich desať dvojitých víťazstiev z roku 1988 a deväť zásahov Schumachera z Barichellom z roku 2002.

Prekonať tieto štatistiky bude v budúcnosti nesmierne ťažké. Azda o to viac, že o rok ich Mercedes môže opäť vylepšiť.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk