F1.sk F1.sk

Ticktum potrebuje superlicenčné body, skúma nezvyčajné možnosti
zdroj: Twitter/fiaf3europe

Ticktum potrebuje superlicenčné body, skúma nezvyčajné možnosti

Dan Ticktum, ktorý patrí do juniorky Red Bullu, potrebuje nazbierať ešte pár "superlicenčných bodov" na to, aby dostal právo jazdiť vo Formule 1. Toro Rosso by mu aj dalo príležitosť, ale zatiaľ ich nemá dosť.

Po tom, ako vstúpil do F1 neskúsený a mimoriadne mladý Max Verstappen, zaviedla FIA novinku: pretekári musia mať minimálne osemnásť rokov a na svojej superlicencii 40 bodov. Kto vyhrá napríklad F2, ich má zaručené, ale nižšie série sú bodované slabšie.

Ticktum má aktuálne 25 bodov za druhé miesto v tohtoročnej F3, päť za minuloročné víťazstvo v Makau a dva za šieste miesto v sérii MSA Renault v roku 2015. Medzitým bol kvôli svojmu neuveriteľnému výstrelku suspendovaný a problém je v tom, že tie dva body z roku 2015 mu čoskoro odpadnú.

Okrem toho sú v hre aj otázniky nad ďalšími piatimi bodmi od Motorsport UK, o ktorých platnosti FIA ešte nerozhodla. Tento víkend absolvuje preteky F3 v Makau, kde má šancu na ďalších päť bodov, čo by mu teoreticky mohlo stačiť. Ale je to v rukách FIA.

Keď spozná odpovede na tieto otázky, rozhodne sa, čo ďalej. "Hnevá to," povedal Ticktum pre Autosport. "Mám dosť bodov na absolvovanie prvých tréningov i na všetko ostatné, ale do začiatku budúcej sezóny ich potrebujem mať 40. Človek totiž nikdy nevie, čo sa stane."

"Existuje mnoho príležitostí, ako to spraviť. Môžem ísť do MRF Challenge alebo do Toyota Racing Series," skonštatoval Angličan, ktorý však pozabudol na to, že v MRF sa aktuálne body neudeľujú a prvé kolo sezóny by kvôli Makau ani nestihol.

V sérii Toyoty získa šampión len sedem bodov, no ak nebude šestnásť účastníkov, udeľovať sa ich bude len 75 percent - v minulom roku tam pritom súťažili len štrnásti pretekári. Všetko je to teda dosť komplikované.

Ticktum priznal, že v budúcom roku to s F1 nevidí reálne, ale pre sezónu 2020 už potrebuje mať dostatok bodov. S veľkou pravdepodobnosťou vraj zamieri do japonskej Super Formule.

"F2 je len o rozpočte, nuž a pre Red Bull i môjho otca je to problém," vysvetlil Ticktum. "Také mamutie sú bohužiaľ aktuálne náklady pre F2. Ak by sme sa dopracovali k obstojnej zmluve s dobrým tímom, tak to skúsime, ale momentálne to nevyzerá byť pravdepodobné."

"Nikdy však neviete, čo sa stane, v motoršporte sa veci môžu zmeniť zo dňa na deň. Ak zažijem veľmi dobrý budúci rok, budem mať potom veľmi dobrú šancu na miesto v Toro Rosso. Potrebujem teda všetko robiť správne a uhladiť niekoľko malých rýh, ktoré tu ešte ostali," dodal Dan Ticktum.

Najnovšie z kategórie: Dan Ticktum

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk