F1.sk F1.sk

Anderson nechápe, prečo Ferrari v kvalifikácii tak riskovalo
zdroj: Scuderia Ferrari

Anderson nechápe, prečo Ferrari v kvalifikácii tak riskovalo

Technický odborník Gary Anderson sa vo svojom aktuálnom príspevku zamyslel nad tým, prečo Ferrari v druhej časti kvalifikácie na Veľkú cenu Brazílie tak riskovalo. Svojich jazdcov poslalo na trať na supersoftoch, ale po chvíli ich stiahlo späť do boxov a dalo im softy.

Pred štartom pretekov to vyzeralo byť ako dobré a výhodné riešenie, no vzhľadom na blížiaci sa dážď išlo o značné riziko. Veď čo ak by v tých okamihoch začalo silnejšie pršať? Obaja pretekári by vypadli už v Q2.

"Prečo išli na trať v Q2 so supersoftami, ale na konci výjazdového kola sa vrátili do boxov a prezuli na softy?" pýtal sa Anderson vo svojom stĺpčeku pre Autosport+. "Azda si nepripravili plán pred začiatkom tejto časti? Podľa toho, čo som videl, sa zdá, že rozhodnutia padajú v reálnom čase. A skutočnosť je taká, že práve toto asi Ferrari v posledných dvoch rokoch pripravilo o titul."

"Teraz za túto chybu úsudku takmer zaplatili, pretože Vettel bol povolaný na preváženie a v tom zhone sa nedržal správnych procedúr FIA. Prešlo mu to, ale ľahko mohol byť aj vyhodený z podujatia."

"Počas Q1 a Q2 môže FIA zastaviť ktorékoľvek auto a skontrolovať jeho váhu," vysvetľoval ďalej Gary Anderson. "V priebehu Q3 už autá nevážia, pretože je to kratšia časť. Jazdci tak majú v každej z častí kvalifikácie čas na absolvovanie dvoch ostrých kôl. Také sú pravidlá a Ferrari ich pozná, takže načo to riziko?"

"Ale súhlasím s Ricciardom a jeho názorom, že FIA by autá v kvalifikácii nemala povolávať na váženie do okamihu, kým jazdec nedosiahne aspoň nejaký čas. To by bola jednoduchá zmena, ktorú by bolo možné zaviesť okamžite," dodal Anderson.

Najnovšie z kategórie: Gary Anderson

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk