F1.sk F1.sk

Gasly nepočúval príkazy tímu, Hartleyho odmietal pustiť pred seba
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Gasly nepočúval príkazy tímu, Hartleyho odmietal pustiť pred seba

Predstavitelia Toro Rosso sa v záverečnej fáze pretekov rozhodli vymeniť pozície svojich jazdcov. Pierre Gasly jazdil pred Brendonom Hartleym od 50. do 68. kola, pričom im patrilo jedenáste a dvanáste miesto. Tím usúdil, že Hartley má po prezutí lepšie pneumatiky a vedel by byť rýchlejší, ale druhý pretekár mu to neumožnil.

Pre lepšie pochopenie situácie pripomeňme, že Gasly išiel stratégiou supersoft/medium (22+48) a Hartley medium/supersoft (49+21). V záverečnej fáze pretekov mal teda nové supersofty a veľmi solídnu rýchlosť. Gasly ho však odmietal pustiť pred seba a tým pádom bol vystavený tlaku zo strany Carlosa Sainza. 

K výmene pozícií prišlo až tesne pred koncom, keď už Francúz musel šetriť palivo. Hartley skončil jedenásty, Sainz dvanásty a Gasly trinásty.

"Napokon sme skončili len na jedenástom a trinástom mieste," povedal Gasly pre Autosport. "Ak by sme boli v top 10, tak by to bolo iné. Tam by bolo o čo hrať. Tu však nebolo o čo hrať, boli sme na jedenástom, dvanástom a trinástom mieste." 

Toto treba uznať a vhodné je pripomenúť aj skutočnosť, že desiaty Sergio Pérez skončil pred Hartleym o celých 50 sekúnd. Vyššie by sa teda pretekári Toro Rosso nedostali.

"Keď sme v takejto pozícii, mali by sme sa normálne pretekať. Mal nové supersofty. Moje mediumky už toho mali dosť. Boxovému múru som povedal, že OK, ak je o toľko rýchlejší, tak nech ma predbehne. Z nejakého dôvodu to však nespravil celých desať kôl. Ja tu isto nie som preto, aby som niekoho púšťal pred seba - a určite nie v takejto situácii. Dve kolá pred koncom som ho už musel pustiť, pretože som nemal dosť paliva. Tie kolá som sa už len viezol," vysvetlil Pierre Gasly.

Gaslyho nevýhoda bola v tom, že postúpil do Q3. Tým pádom štartoval s ojazdenými supersoftami a napokon sa to ukázala byť ako značná prekážka.

Keď bol Hartley na svojho kolegu nalepený, ale ten mu pozíciu nechcel prepustiť, čudoval sa. "Tak pustí ma alebo nie? Kámo, čo do **** sa tu deje?" pýtal sa Hartley, ktorý dostal od inžiniera Pierra Hamelina inštrukcie k nasadeniu iného motorového režimu. Následne mu zakontroval: "Kámo, ale veď už som nalepený na jeho **** riti."

Gasly však tímovú réžiu veselo odmietal a v jednom okamihu odvetil: "Ale veď tu nebojujeme o víťazstvo."

"Asi štyrikrát či päťkrát som na neho 'zaútočil' s vedomím, že ma po dohode pustí dopredu," čudoval sa po vystúpení z auta Brendon Hartley. "Ale nestalo sa. Keď mňa žiadali o to, aby som ho pustil, tak som to spravil... svoje preteky som si tomu vždy prispôsobil. Ak by mi povedali, že spolu máme bojovať, tak to beriem. Ale takto..."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: AlphaTauri

Pozri viac

Magazín

Pozri viac