F1.sk F1.sk

FIA chce zakročiť proti možnému triku týkajúcemu sa prietoku paliva
zdroj: Pirelli Motorsport

FIA chce zakročiť proti možnému triku týkajúcemu sa prietoku paliva

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) podľa aktuálnych informácií odhalila možnosť, ako by sa dalo potenciálne podvádzať po stránke prekračovania povoleného prietoku paliva a chystá sa proti tomu zakročiť.

Pravidlá sú v súčasnosti stanovené tak, že počas pretekov je možné využiť 105 kilogramov paliva, pričom okamžitý prietok paliva je limitovaný na 100 kilogramov za hodinu. Keď si druhý spomínaný údaj rozrátame, je to 1,67 kilogramu za minútu, resp. 28 gramov za sekundu.

Stránka RaceFans priniesla správu o tom, že toto je možné zneužiť. Vieme, že motor v niektorých okamihoch nepotrebuje natoľko silný prítok paliva, ale niekedy by sa ho chvíľkovo hodilo aj viac. Preto by v okamihu, keď prietok nie je využitý naplno, bolo možné cez merač previesť určité palivo a následne ho uskladniť niekde za ním.

Práve o tomto sa malo hovoriť na pondelňajšom stretnutí Technickej pracovnej skupiny. Tímy vraj môžu využívať akési rozpínateľné hadičky, v ktorých by sa po prejdení cez merač prietoku dalo uskladniť dodatočné palivo. Táto oblasť nachádzajúca sa medzi meračom a samotným motorom vraj nie je nijako monitorovaná.

Ak by sa v tejto zóne uskladnilo čo i len deci paliva, už by to prinieslo výhodu: keď totiž motor ide naplno a okamžitý prietok je limitovaný na spomínaných 28 gramov za sekundu, každá kvapka dodatočného paliva má význam.

Spomínaný zdroj tvrdí, že potenciálne výhody takéhoto postupu sú podľa všetkého len malé. To by naznačovalo, že veľa paliva sa do tejto šedej zóny prepašovať nedá. FIA chce však napriek tomu zakročiť a priestor medzi meračom prietoku a motorom poriadne skontrolovať.

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk