F1.sk F1.sk

Bratches ukázal smerom k Silverstone zdvihnutý varovný prst
zdroj: Pirelli Motorsport

Bratches ukázal smerom k Silverstone zdvihnutý varovný prst

Do kalendára Formuly 1 pribudne od roku 2020 Vietnam a otvorene sa hovorí o Holandsku. To by mohlo znamenať, že celkovo sa dostaneme už na počet 23 veľkých cien, ale nemusí to tak byť; väčšina stajní ich toľko nechce a hovorí sa o škrtnutí niektorých súčasných podujatí.

Nuž a v ohrození môže byť napríklad Silverstone, ktoré v minulom roku aktivovalo špeciálnu klauzulu a jeho zmluva s Formulou 1 sa tak skončí už po sezóne 2019. Kompetentní dúfali, že si takto od roku 2020 vyjednajú lepšie podmienky, ale vôbec sa im to nemusí podariť.

V aktuálnom rozhovore, ktorý publikovala Formula 1, k tomu povedal pár slov komerčný šéf F1 Sean Bratches. Američan dostal otázku, či nie je možné, aby sa historické veľké ceny ako VC Veľkej Británie alebo VC Talianska konali na mestských okruhoch.

"Sme 68-ročnou spoločnosťou a povaha grand-prix-športu je taká, že je dynamický," skonštatoval Bratches. "V Silverstone sa konala prvá veľká cena, ale v Silverstone sa nejazdilo počas všetkých tých 68 rokov. Jazdilo sa aj v Brands Hatch a na iných miestach. Po stránke toho, kde súťažíme, nie je nič nemenné."

"Áno, niektoré preteky si vážime viac ako iné a robíme všetko, čo je v našich silách pre to, aby sme tam aj naďalej súťažili. Súčasne však sme podnikateľská jednotka. Sme verejná spoločnosť a máme mnoho podieľníkov i spolumajiteľov. Snažíme sa jednak spraviť to, čo je najlepšie pre fanúšikov, ale na druhej strane to musí byť aj úspešný biznis."

Ak by Silverstone o svoje preteky prišlo, tak je možné, že by sa VC Veľkej Británie konala v Londýne. Všeobecne to vyzerá tak, že mestské preteky budú čoraz populárnejšie a atraktívnejšie. Oslovia množstvo fanúšikov, pretože obyvatelia miest to majú na trať veľmi blízko. Dnes máme v kalendári Monte Carlo, Singapur, Baku, čoskoro pribudne Hanoj a mestské preteky sú do istej miery aj v Melbourne, v Montreale či v Mexico City.

"Pozeráme sa na to troma spôsobmi. V prvom rade chceme ochrániť historické preteky, ktoré sú pre Formulu 1 veľmi dôležité a rovnako veľmi dôležité sú aj pre fanúšikov. Hovorím tu o Silverstone, Spa, Monze a podobných."

"Potom máme mestské preteky a hybridné mestské preteky, v rámci ktorých súťažíme v parkoch a na uliciach - tu patrí Melbourne, Montreal a Mexico City. Nuž a tretím segmentom sú špeciálne pre tento účel postavené zariadenia ako Šanghaj, Austin či Bahrajn."

"Ide nám o identifikovanie ďalších mestských pretekov, takže toto nové podujatie vo Vietname je ďalším krokom zohľadňujúcim našu víziu," dodal Sean Bratches.

Najnovšie z kategórie: Sean Bratches

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk