F1.sk F1.sk

Di Resta o Markovi: Vie byť aj dosť bezohľadný
zdroj: Red Bull Content Pool

Di Resta o Markovi: Vie byť aj dosť bezohľadný

Nad pretekármi z kádra Red Bullu drží ochrannú ruku Helmut Marko. Nie vždy je však ochranná a tých, ktorí za to podľa neho nestoja, sa nemá problém veľmi rýchlo zbaviť. Zväčša sú mu však aj tak vďační, pretože práve vďaka nemu sa dostali nahor.

Marko je v tejto pozícii už osemnásť rokov a za ten čas spravil zo Sebastiana Vettela štvornásobného majstra sveta. Iní jeho jazdci zatiaľ na najvyššie méty nesiahli, aj keď Daniel Ricciardo na to mal kvality a Max Verstappen má pred sebou ešte dosť času. V budúcom roku sa do Red Bullu Racing dostane Pierre Gasly.

"Keď si niekoho vyberie, tak to myslí vážne," povedal o Markovi bývalý pretekár Paul di Resta. "Avšak za každého, kto sa dostane nahor, musí jeden padnúť. On je v tomto smere dosť bezohľadný. Vyhodil pritom aj niektorých, pri ktorých si nie som istý, že si to zaslúžili. Dá vám len jednu šancu - a aj to len vtedy, keď si ju ozaj zaslúžite."

Gaslyho cesta nahor nebola úplne jednoduchá a priamočiara. Predtým, ako získal titul v GP2, mal dokonca obdobie viac ako 1 000 dní bez víťazstva! Potom sa však prebral z letargie, triumfoval v spomínanej GP2 a Marko mu našiel miesto v japonskej sérii Super Formula, odkiaľ sa dostal do Formuly 1.

Stránka Motorsport-Total.com pripomína, že Marko je na svojich jazdcov tvrdý a dokonca im môže zavolať aj skoro ráno, aby sa ich opýtal na konkrétne dáta z telemetrie, prípadne na dosahované časy. Žiada od nich absolútnu koncentrovanosť len a len na Formulu 1.

On sám v roku 1971 vyhral legendárnu 24-hodinovku v Le Mans a desaťročia držal rekord po stránke prejdenej vzdialenosti. V roku 1972 mal mať vo vrecku zmluvu s Ferrari, ale ťažko sa zranil a prišiel o oko. Jeho kariéra sa tým pádom de facto skončila. Po stránke disciplíny to nebol žiadny svätuškár a hovorí sa, že možno práve preto ju od svojich zverencov tak vyžaduje.

"Vettel, Ricciardo, Verstappen. Nemôžeme povedať, že by to robil zle, ale jazdcom ako Buemi a Vergne naopak nedoprial dostatok času," skonštatoval bývalý pretekár Martin Brundle. "Red Bull začal so systémom juniorských programov, ale momentálne už žiadnych juniorov ani nemá. Ferrari a Mercedes naopak disponujú výnimočnými jazdcami..."

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk