F1.sk F1.sk

Ako vidí Gary Anderson systém zadných kolies Mercedesu?
zdroj: TASR/AP

Ako vidí Gary Anderson systém zadných kolies Mercedesu?

O nových zadných kolesách Mercedesu sa toho narozprávalo už viac ako dosť. Strieborní prišli po letnej prestávke s vylepšením, ktoré istým spôsobom pomáhalo ochladzovať zadné pneumatiky. V USA a v Mexiku ho kvôli obavám týkajúcim sa možného protestu Ferrari nenasadili a odrazu sa trápili. Ťažko povedať, či to na vec malo vplyv a samotný tím to nepotvrdil.

"Manažovanie teploty pneumatík tak pre jedno kvalifikačné kolo, ako aj pre celú vzdialenosť pretekov, nie je jednoduché," uviedol technický odborník Autosportu Gary Anderson v tradičných otázkach a odpovediach. "Pneumatiky chcete mať nastavené takto: hlavne pri predných chcete ich rýchle nahriatie pre jedno kvalifikačné kolo, no z hľadiska celej vzdialenosti pretekov nechcete, aby sa prehriali hlavne zadné gumy."

"Zadné gumy je pomerne ľahké zahriať, veď stačí pretočiť kolesá. Pri predných však takúto možnosť nemáte, takže ich zahriatie je o tom, aby ste využili teploty brzdových kotúčov, ktoré majú následne vplyv na teploty ráfiku, čo v konečnom dôsledku zvyšuje teploty samotnej gumy."

"Práve preto sa Mercedes koncentroval len na zadné gumy," skonštatoval Anderson pripomínajúc, že pri nich mal s manažovaním teploty zjavne väčšie problémy. Pravdepodobne vyskakovali veľmi vysoko, takže vzduch, ktorý je vedený do brzdových potrubí, bol využívaný aj na presmerovanie cez vnútornú časť kolesa, rozširovaciu podložku a následne cez jeho "špice".

"Toto funguje ako izolátor, ktorý znižuje transfer horúčavy z horúcich brzdových kotúčov a nápravy smerom ku gume," pokračoval Severný Ír s dodatkom, že brzdy sa môžu nahriať až na 650 stupňov Celzia, prípadne na konci brzdnej zóny aj o niečo viac. "Je ľahké pochopiť, prečo venoval Mercedes vývoju tejto vecičky toľko úsilia. Ak znížite teplotu ráfika o 5 až 10 stupňov Celzia, môže to mať značný vplyv na teploty gúm."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk