F1.sk F1.sk

Vettel tvrdí, že Ferrari nikdy nemalo dominantné auto, Mercedes však áno
zdroj: TASR/AP

Vettel tvrdí, že Ferrari nikdy nemalo dominantné auto, Mercedes však áno

Sebastianovi Vettelovi sa nepáčia vyjadrenia o tom, že Ferrari bolo v niektorých fázach aktuálneho ročníka dominantné. On sám to vidí inak: Scuderia nikdy nemala takú výhodu, akou Mercedes disponoval pomerne často.

"V tomto smere mám možno iný názor ako ostatní," povedal Vettel v rozhovore pre magazín Autosport. "Rozhodne je pravda, keď povieme, že sme mali veľmi silné auto. Ale vnímanie ľudí hovoriacich o tom, že sme mali dominantné auto, podľa mňa pravdivé nie je. Keď sa pozrieme na výsledky, tak ja tam tú dominanciu jednoducho nevidím."

"V Spa sme nemali pole position, nech už boli podmienky akékoľvek. Víťazstvo sme vybojovali vďaka tomu, ako je Spa postavené a vďaka tomu, že cez Eau Rouge sa ide naplno. V minulom roku nám tam ešte chýbal výkon, takže preto sme nedokázali predbiehať. Tentoraz sme v tomto smere nevýhodu už nemali, takže som sa dokázal chytiť do vzduchového vaku a dokázal som predbiehať."

"Ale Lewis bol následne vždy len o jednu, dve alebo tri sekundy za mnou. Mal rovnakú rýchlosť. Dosahovali sme na desatinu rovnaké časy, až to potom v určitom okamihu vzdal. Preto sme vyhrali s náskokom ôsmich sekúnd. Podľa mňa to neboli dominantné preteky, bol to veľmi vyrovnaný boj," zdôraznil štvornásobný majster sveta.

Keď sa na situáciu pozrieme z hľadiska celej sezóny, tak podľa Vettela nájdeme viacero prípadov, v ktorých bol Mercedes jednoznačne vpredu. "Mali sme mnoho pretekov, keď sme si boli veľmi vyrovnaní a vo veľkých cenách sme mali veľmi dobré tempo. Nemyslím si však, že sme mali preteky, v ktorých by sme dominovali, no oni také na druhej strane podľa mňa mali."

"Pozrite sa na Španielsko, Francúzsko, Rusko. Nemyslím si, že by sme my mali takéto preteky. Nebudem tu tvrdiť, že sme mali zlé auto, to vôbec nie. Mali sme silné auto. Ale na rozdiel od toho, ako to ľudia vnímajú, si nemyslím, že sme mali dominantné auto."

Vettel spravil niekoľko chýb, ale o jeho prehre podľa neho napokon rozhodlo to, že Mercedes si v okolí VC Singapuru a VC Ruska vybojoval rýchlostnú výhodu. "Zväčša sme napokon neboli dosť rýchli, ale na to, aby sme bojovali o titul, potrebujeme práve rýchlosť," pokračoval 31-ročný pretekár.

Nemec sa vzápätí zamyslel nad rokom 2017, keď Ferrari podľa neho stratilo rozbeh napríklad kvôli okruhom, ktoré mu nesedeli, ale aj kvôli vypadnutiam. "Avšak tento rozbeh sme stratili aj kvôli tomu, že sme neboli dosť rýchli," poznamenal. "Nuž a tento rok bol bohužiaľ v mnohých smeroch podobný. V niektorých pretekoch sme v porovnaní s Mercedesom nemali potrebné tempo."

"Nedokázali sme získavať potrebné body, takže v priebehu dvoch, troch či štyroch podujatí - to vám asi nemusím vysvetľovať - sa vytvorila dosť veľká strata. To bola škoda," dodal Sebastian Vettel.

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk