F1.sk F1.sk

Video: Od neskutočného majstrovského rozhodnutia uplynulo desať rokov
zdroj:

Video: Od neskutočného majstrovského rozhodnutia uplynulo desať rokov

Pred Veľkou cenou Brazílie 2008, ktorá uzatvárala vtedajšiu sezónu, mal Lewis Hamilton na svojom konte 94 a druhý Felipe Massa 87 bodov. Pri vtedajšom bodovacom systéme 10-8-6-5-4-3-2-1 bolo Massovi jasné, že potrebuje skončiť prvý alebo druhý a čakať na Hamiltonovo zaváhanie.

Po stránke víťazstiev to bolo 5:5, takže ak by zvíťazil a Hamilton skončil len šiesty, mal by titul. Ak by Massa skončil druhý, Hamilton by potreboval aspoň dva body za siedme miesto.

Všetko to dospelo k neskutočnej zápletke. V závere začalo pršať a niektorí pretekári obuli gumy do dažďa, no niektorí riskovali s obutím do sucha. Situácia sa vyvinula tak, že Massa v samom závere viedol a Hamiltonovi patrilo až šieste miesto, čo by Brazílčanovi stačilo.

Vo chvíli, keď Massa prešiel cieľom ako víťaz, to vyzeralo na majstrovský úspech Ferrari. V garáži Scuderie sa už začalo oslavovať, ibaže stalo sa to, čo Massov otec a spol. v tej chvíli nečakali: Hamilton sa poľahky dostal pred Tima Glocka, ktorý s gumami do sucha nemal absolútne žiadnu šancu brániť sa.

Lewis tak poskočil na piatu priečku, vďaka ktorej Massu v konečnom účtovaní zdolal 98:97 a tešil sa zo svojho vôbec prvého majstrovského titulu. 

Felipe túto skutočnosť dlho nevedel stráviť a viackrát naznačil, že to nebolo celkom kóšer. Túto rétoriku navyše prevzali aj jeho fanúšikovia, ktorí odmietali akceptovať skutočnosť, že Glock so svojim obutím jednoducho nemal nárok.

"Ukázalo sa, aké ťažké pre neho bolo stráviť to - a zjavne ešte aj je," reagoval Timo Glock v roku 2014. "Na malú chvíľku bol majster sveta, navyše u seba doma. Každý však vie, že v silnom daždi som bojoval s tupými zbraňami. S gumami do sucha som sa proti Lewisovi Hamiltonovi nemohol brániť."

Nemec sa vtedy rozhodol zariskovať a zmenenou stratégiou získať "dve či tri pozície k dobru. Dve kolá pred koncom som už mal prísť do boxov, pretože sa nedalo jazdiť, ale boxová ulička bola taká plná, že to azda ani nešlo. Odrazu som sa ocitol v majstrovskom boji, ale to som sa dozvedel až potom, keď za mnou náhle dorazilo asi dvadsať novinárov."

Neskutočný záver pretekov si pripomeňte prostredníctvom priloženého videa.

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk