F1.sk F1.sk

Calderónová si skúsila Sauber, do GP3 sa jej už vracať nechce
zdroj: Sauber

Calderónová si skúsila Sauber, do GP3 sa jej už vracať nechce

Okruh Autodrómo Hermanos Rodríguez v Mexiku bol v utorok vyhradený Sauberu, ktorý sa tu rozhodol popri testovacích povinnostiach s Pirelli využiť svoje právo na filmovací deň. Šancu dostala mladá Tatiana Calderónová. Po jej prvej skúsenosti s monopostom najvyššej formulovej kategórie zostala unesená. Späť do reality sa jej veľmi nechce.

Minulý týždeň čakala 25-ročnú Kolumbijčanku príprava sedadla. Keďže je o desať centimetrov nižšia ako zvyšok tímu, bolo treba spraviť niekoľko úprav, aby sa v Sauberi C37 cítila ako doma.

"Pri pedáloch potrebujem mať nohy vyššie, takže mi tam museli spraviť stupienok," vysvetľovala pre racefans.net Tatiana Calderónová. Ak by o rok sedávala v aute pravidelnejšie, tím by musel vyrobiť súčiastky špeciálne pre ňu a pedále výraznejšie posunúť.

So svojím posedom je však spokojná. Stále nie je dokonalý, no už jej vyhovuje viac ako v jej vlastnom aute. "S posilňovačom riadenia bude môj život oveľa jednoduchší. Určite sa cítim pohodlnejšie v aute Formuly 1 ako som sa kedy cítila v GP3 alebo vo Formule 2, pokiaľ ide o pohodu v kokpite."

Tatiana Calderónová
Sauber

Po samotných jazdách žiarila spokojnosťou. "Ani nedokážem popísať ten pocit, keď ste v aute. Do monopostu GP3 sa vrátiť nechcem," s úsmevom priznáva Calderónová. "Jazdiť v Sauberi C37 bola neuveriteľná skúsenosť. Výkon, brzdenie a grip sú neuveriteľné. Po pár kolách si začnete na rýchlosť zvykať. Poriadne som sa bavila. Tento deň si budem navždy pamätať."

Keďže dostala šancu jazdiť počas filmovacieho dňa, mohla okruh obehnúť 23-krát, čo je ekvivalent stovky kilometrov. "Odkedy som začala s pretekaním, bolo mojím snom a cieľom jedného dňa jazdiť na tej najvyššej úrovni. Pre mňa ako latinskoamerickú jazdkyňu ani neexistovalo lepšie miesto pre môj debut za volantom auta F1 ako toto."

Rodáčka z Bogoty sa stala zároveň prvou ženou, ktorá sedela v súčasnom monoposte F1 od čias Susie Wolffovej, ktorá v roku 2015 ukončila kariéru. Vo Williamse sa jej vtedy ušli dva piatkové tréningy.

Calderónovú šanca zajazdiť si v monoposte zaskočila, keďže takýto bod sa v jej zmluve so Sauberom neuvádzal. "Bolo to veľké prekvapenie. Rozhodne som nečakala, že v Mexiku zažijem svoj debut v C37. Povedala som si, že okej, tak budem jazdiť v aute F1. Nikdy by som si ale nepomyslela, že v aktuálnom a ešte aj takto skoro."

"Posilní to vaše sebavedomie, lebo viete, že Fred (Vasseur, šéf Sauberu, pozn. red.) je tvrdý chlapík. Ak mi verí v tom, že by som svoj debut mala zažiť v Sauberi C37, je to preto, že niečo zbadal. Mne to pridáva extra motiváciu a znamená to, že robím veci správne. Tímu som za túto príležitosť veľmi vďačná," dodala jazdkyňa tímu Jenzer Motorsport.

Najnovšie z kategórie: Tatiana Calderón

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk