F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty: Z Räikkönena je už po stránke víťazstiev najúspešnejší Fín histórie
zdroj: TASR/AP

Štatistiky a fakty: Z Räikkönena je už po stránke víťazstiev najúspešnejší Fín histórie

Prinášame vám súhrn najzaujímavejších štatistík a faktov po Veľkej cene USA tak, ako ich zosumarizoval magazín Auto Motor und Sport.

- prvýkrát od VC Španielska 2013 sme na pódiu nepočuli nemeckú ani rakúsku hymnu, znela len fínska a talianska. Naposledy sme nemeckú ani rakúsku nepočuli kvôli Fernandovi Alonsovi, ktorému hrala španielska a talianska.

- znie to neuveriteľne, ale Kimi Räikkönen získal v prvom kole pozíciu k dobru prvýkrát od VC Abú Zabí 2016! Vďaka lepšiemu štartu predstihol Lewisa Hamiltona.

- v Austine vyhral prvýkrát iný pretekár ako Lewis Hamilton alebo Sebastian Vettel.

- Räikkönen sa z hľadiska počtu víťazstiev dostal na prvé miesto medzi Fínmi. Má ich 21, Mika Häkkinen 20. Nico Rosberg sa však hlási, že aj on je sčasti Fín a triumfov má 23.

- Räikkönen vybojoval svoje desiate víťazstvo vo Ferrari. Vettel jazdí v Scuderii omnoho kratšie a má ich už trinásť.

- pre Räikkönena to bolo 50. kariérne pódium vo farbách Ferrari. Celkovo sme ho na pódiu registrovali už 101-krát.

- Ferrari vybojovalo šesť víťazstiev v sezóne prvýkrát od roku 2008.

- prvýkrát od roku 2008 vyhrali preteky obaja piloti Ferrari.

- pretekárom Mercedesu sa to naopak ešte nepodarilo, tam je Valtteri Bottas naďalej bez víťazstva.

- v zozname najmladších víťazov pretekov je Kimi Räikkönen siedmy, medzi najstaršími je trinásty. Rekord však neprekoná, pretože Luigi Fagioli vyhral VC Francúzska 1951 ako 53-ročný.

- Räikkönen je vo veku 39 rokov najstarším víťazom od Nigela Mansella v Austrálii 1994. Ten mal vtedy 41 rokov.

- medzi prvým a posledným víťazstvom kariéry Kimiho Räikkönena (Malajzia 2003 - USA 2018) prešlo 5 691 dní. Je to nový rekord, pretože u Michaela Schumachera to bolo 5 145 dní (Belgicko 1992 - Čína 2006).

- Iceman prekonal tento rekord aj po stránke počtu veľkých cien. Medzi jeho prvým a posledným víťazstvom ich je 294, u Schumiho to bolo 237.

- horšie je už to, že medzi dvoma víťazstvami Räikkönena prešlo až 113 pretekov, čo je takisto nový rekord. Ten doterajší držal Riccardo Patrese (98).

- avšak po stránke dní, koľko trvalo čakanie na ďalšie víťazstvo, rekord nepadol. Kimi čakal od VC Austrálie 2013 presne 2 044 dní, Patrese od VC Juhoafrickej republiky 1983 do VC San Marina 1990 až 2 402 dní.

- Räikkönen počas série bez víťazstva stál na pódiu až 30-krát! Doterajší rekord držal Rubens Barrichello, ktorému sa to "podarilo" pätnásťkrát.

- Hamilton má v tomto roku na svojom konte už pätnásť pódií, podarilo sa mu to deväťkrát v rade. Ešte nikto to nedokázal viac ako sedemnásťkrát v ročníku. Angličan sa môže dostať na číslo 18.

- dvaja jazdci dvoch rôznych tímov boli diskvalifikovaní naposledy na VC Kanady 2007. Vtedy to boli Felipe Massa z Ferrari a Giancarlo Fisichella z Renaultu, teraz Kevin Magnussen z Haasu a Esteban Ocon z Force Indie.

- dátum 21. október prináša Kimimu Räikkönenovi šťastie. V tento deň vyhral VC USA a v roku 2007 aj svoj majstrovský titul.

- v tento deň sa súťažilo už trikrát (1984, 1990, 2007) a preteky vždy rozhodli o držiteľovi majstrovského titulu. Tentoraz však nie.

- zdalo sa, že Fernando Alonso ľahko prekoná rekord Michaela Schumachera v počte odjazdených pretekárskych kôl. Tentoraz však vypadol veľmi skoro a potrebuje odjazdiť ešte 173 kôl. V posledných troch veľkých cenách ho ich čaká ešte 197.

zdroj štatistík: Auto Motor und Sport 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Magazín

Pozri viac