F1.sk F1.sk

Brawn naznačil, že menšie množstvo tréningov sa stará o lepšiu šou
zdroj: Mercedes

Brawn naznačil, že menšie množstvo tréningov sa stará o lepšiu šou

Veľká cena USA priniesla mimoriadne atraktívne dianie. V konečnom dôsledku za to do veľkej miery vďačíme dažďu, ktorý narušil piatkové tréningy. Tímy tak nemali možnosť nazbierať potrebné dáta a do pretekov vstupovali v zásade "naslepo".

Víťazný Kimi Räikkönen išiel stratégiou ultrasoft/soft, druhý Max Verstappen soft/supersoft, tretí Lewis Hamilton supersoft/soft/soft, štvrtý Sebastian Vettel supersoft/soft. Všetci teda stavili na niečo iné, čo v konečnom dôsledku konvergovalo k podobnému finálnemu času.

Nikto netušil, ako dlho jednotlivé sady vydržia a práve preto to dopadlo takto. Ferrari a Red Bull boli napokon k svojmu obutiu šetrnejšie, Mercedes mal naopak väčšie problémy. A o zábavu bolo postarané.

"Prví traja jazdci prešli cieľom v rámci troch sekúnd," pripomenul jeden zo šéfov športu Ross Brawn. "Všetci nasadili inú stratégiu. Vo Formule 1, kde je úroveň sofistikovanosti po stránke simulácie a stratégie mimoriadne vysoká, je to nezvyčajné. Takúto variabilitu pri top tímoch zvyčajne nezažívame."

"Pravdepodobne za to mohla skutočnosť, že v piatok nikto nemohol nasadiť gumy do sucha. Okruh bol totiž počas všetkých troch tréningových hodín mokrý. Tímy takto mali menej dát ako zvyčajne a nemali na čom založiť plán svojich pretekov. Nuž a priestor pre chybu sa zväčšil."

"Ak by som to chcel prirovnať k futbalu, tak poviem, že ak hrajú dva tímy perfektne, logickým výsledkom je 0:0. Nuž a vo Formule 1 je to tak, že ak všetky simulácie fungujú dokonale, tak tímy privedú k rovnakej najlepšej stratégii."

"Zabezpečí teda menšie množstvo nazbieraných dát lepšiu šou?" položil si Ross Brawn otázku. "Určite je to takto nepredpovedateľnejšie a pri skúmaní spôsobov, akým by sme mohli náš šport spraviť ešte vzrušujúcejším, to otvára ďalší priestor pre diskusiu."

Piatkové tréningy sú pre fanúšika neatraktívne a pri takom množstve súťažných víkendov by sa bez nich radi obišli azda aj jazdci. Ak by sa štvrtkový mediálny deň presunul na piatok, sobota by bola o tréningoch a kvalifikácii, nedeľa len o pretekoch... sotva by to niekomu vadilo.

Problém by s tým mali len organizátori pretekov, ktorí si chcú fanúšikov na trati udržať viac dní. Práve na tom to v tomto smere zatiaľ "viazne".

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Magazín

Pozri viac