F1.sk F1.sk

Mal alebo nemal Sainz dostať trest? (VIDEO)
zdroj: Renault Sport

Mal alebo nemal Sainz dostať trest? (VIDEO)

Carlos Sainz bol na výjazde z prvej americkej zákruty príliš široký, vďaka čomu sa mu podarilo dostať pred pretekárov Force Indie a Haasu. Následne síce Estebanovi Oconovi vrátil pozíciu a myslel si, že všetko je v poriadku, ale nebolo. Komisári mu udelili päťsekundový trest, na ktorý však našťastie (z jeho pohľadu) vôbec nedoplatil; nikto ho kvôli tomu nepredbehol.

Sám sa tomu čudoval a trestu nechcel veriť, pretože podľa vlastných slov nič nezískal. Nuž a napokon aj Sebastian Vettel bol v prvej zákrute rovnako mimo trate, ale komisári to nič neriešili.

Situáciu po pretekoch analyzoval šéf Haasu Günther Steiner, podľa ktorého rozhodli komisári veľmi neskoro: stalo sa tak až v 24. kole. "Náš manažér to bude hlásiť na pôde športovej pracovnej skupiny," skonštatoval Steiner. "Skrátite si zákrutu, získate výhodu a potom im trvalo päť kôl, kým si vlastne všimli, že niekto niečo spravil. Ďalších päť kôl (nehovoril presné počty, len zdôrazňoval myšlienku, pozn. red.) kým vyriekli trest."

"A potom mu dajú päť sekúnd, ktoré vlastne nič neznamenali, pretože už bol ďaleko vpredu. Nie je to správne. Ak ste dostatočne rozumní - a niektorí sú dostatočne rozumní - a zahráte to na túto stratégiu... skrátite si zákrutu s vedomím, že dostanete päť trestných sekúnd a využijete to. V prvom kole je množstvo incidentov a komisári ich riešia podľa dôležitosti. Je jasné, že na čele je to dôležitejšie."

"Ak by ste si preteky pustili ešte raz s tým, že by sa Sainz vrátil na to miesto, z ktorého štartoval (jedenáste, pozn. red.), tak by sa to všetko vyvíjalo celkom inak. Myslím si, že nikto o tom ani nehovorí, lebo každému je to jedno, ale mali by sme sa o to zaujímať," dodal Steiner, ktorého to veľmi hnevalo aj preto, že Renault takto Haasu poriadne odskočil. Sainz skončil siedmy a Nico Hülkenberg dokonca šiesty.

Podobne to vnímali aj vo Force Indii. "Sainz vyšiel mimo a získal výhodu," povedal šéf tohto tímu Otmar Szafnauer. "Brzdil veľmi neskoro, vyšiel mimo trate a všetkých predbehol. Dostal za to päťsekundový trest, čo nezodpovedá priestupku. Podľa mňa to takto nie je v súlade s pravidlami. Mal dostať stop/go alebo desať sekúnd, keď miesto nevrátil."

Podľa riaditeľa pretekov Charlieho Whitinga konali komisári správne. "Vyzeralo to tak, že trochu nasledoval Sebastiana, potom sa vrátil na trať a odrazu bol pred súpermi. Treba povedať, že takto získal výhodu, ale čo sa týka trestu, tak toto bol štandardný trest," dodal Whiting.

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk