F1.sk F1.sk

Ferrari sa vrátilo k autu, s ktorým jazdilo pred troma mesiacmi
zdroj: FIA

Ferrari sa vrátilo k autu, s ktorým jazdilo pred troma mesiacmi

Inžinieri v Maranelle sa dlho a nezadržateľne rútili do slepej uličky. Cestou dostávali indície, že ísť týmto smerom nebude najrozumnejšie, no v dobrej viere ich ignorovali. Dnes si už vo uvedomujú, že to bola chyba. Trvalo príliš dlho, kým sa otočili a vrátili sa späť na križovatku.

Scuderia sa v Austine rozhodla zahodiť novinky a vrátila sa ku staršej špecifikácii svojho auta. "Trvalo nám to príliš dlho," uznal v nedeľu Sebastian Vettel. Potešujúce je, že konečne môžu začať pracovať na niečom zmysluplnom. "Vnímate to ako dobré správy, ale dá sa ne pozerať aj ako na zlé."

"Ak sa musíte vrátiť k autu, ktoré bolo konkurencieschopné pred troma alebo štyrmi mesiacmi, určite to nemôžete považovať za dobrú správu, keď sa nad tým tak zamyslíte. Pre naše technické oddelenie je dôležité pochopiť, čo sa pokazilo," uviedol štvornásobný majster sveta.

Sebastian Vettel
FIA

Vysvetliť, prečo to inžinierom trvalo tak dlho, Vettel nedokázal. "Ťažko sa to vysvetľuje. Určite, že sme mali pocit, že auto nie je také silné ako predtým, ale keď nevidíte nič, čo by bolo zlé, neviete o tom, že tam niečo také je. Všetky kroky, ktoré sme podnikli, nám dávali zmysel. Keď sa na ne pozrieme teraz, už nám ho nedávajú."

"Jasne sme niečo prehliadli. Zatiaľ sme nepochopili, prečo a kde tá chyba nastala. Máme toho veľa, čomu budeme musieť porozumieť. Som presvedčený, že spravíme všetko nevyhnutné, aby sme to vyriešili."

Proti Talianom hrali aj okolnosti. V Singapure to bola nedostatočná príprava pred kvalifikáciou, v Japonsku zas zlé počasie. Cez toto všetko bolo ťažké odhaliť nedostatky.

"Určite. Odkedy sa to dobabralo, nelepšilo sa to. Úlohu tam zohralo priveľa okolností. Neverím na šťastie alebo nešťastie, ale určite sa veci nevyvíjali naším smerom. No tak to už raz je," povzdychol si Vettel.

Esteban Ocon pred Vettelom
Force India

Aj najlepším tímom s najväčšími rozpočtami sa môže stať, že nesprávne odhadnú vývojový smer. V tom prípade je však nutné, aby ľudia na ostatných pozíciách v tíme podali fenomenálne výkony — na čele s jazdcami. To sa vo Ferrari neudialo a šampionát im prekĺzol pomedzi prsty. Vettel uznal, že nesie svoj podiel viny na tom, v akom stave je šampionát, no za najväčší problém považuje chybu vo vývoji.

"Nemali sme žiaden fundamentálny problém. Nakoniec to vyzeralo horšie, než aké to bolo," hovoril bývalý pilot BMW, Toro Rosso a Red Bullu. "Nemám problém uznať aj chyby, ktoré som okrem toho spravil. Stalo sa nám pár vecí, ktoré nám nepomohli, ale pre veľkú časť sezóny bolo kľúčové to, že sme nemali rýchlosť na to, aby sme boli vpredu. Potom sa udejú aj také veci, ktoré vám nepomôžu."

"Máme toho veľa, čo cez zimu budeme musieť rozobrať. Všetci z nás. Vrátane mňa," dodal Vettel.

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk