F1.sk F1.sk

Verstappen: V posledných kolách mi už odišli pneumatiky
zdroj: Red Bull Racing

Verstappen: V posledných kolách mi už odišli pneumatiky

Titul „Jazdec dňa“ prisúdili fanúšikovia po Veľkej cene USA Maxovi Verstappenovi. A azda aj právom, pretože štartoval z osemnásteho miesta a bez externého vplyvu, vďaka vlastnej sile a rýchlosti zdolal Lewisa Hamiltona, pričom ohrozoval aj víťazného Kimiho Räikkönena. Tí štartovali z prvých dvoch priečok.

"Bolo to tak trochu nečakané," uznal Verstappen. "Mal som dobrý štart i dobré prvé kolo a veľmi rýchlo sme sa vrátili na piate a následne i na štvrté miesto. Lídrov sme dokázali nasledovať a mali sme fakt dobrú rýchlosť. Potom sme urobili správne a na Valtteriho sme realizovali 'undercut', aby sme si následne išli svoje preteky. Na konci sme vyvíjali tlak ešte aj na lídra, ale v posledných troch či štyroch kolách mi už odišli pneumatiky. Chlapci okolo mňa mali softy, ja supersofty. Aj tak som veľmi šťastný. A zničil som si topánku; tlačil som na to až veľmi tvrdo."

V samom závere pretekov na Verstappena útočil Hamilton a zviedli pekný boj, ale nepoddal sa a pozíciu si ustrážil. "V tej chvíli som mal so zadnými pneumatikami už fakt problémy. V dvanástej zákrute som zablokoval kolesá a potom sme v esíčkach zviedli dobrý boj, rovnako aj vo vlásenke. V pravotočivej zákrute som potom tlačil tak, ako sa len dalo, ale bolo mi jasné, že aj Lewis už musí byť na hrane. Som rád, že som ostal druhý."

Holandský pretekár priznal, že jeho pneumatiky dostali zabrať hlavne pri tesnej jazde za Räikkönenom. "Nebolo to pre ne skvelé a potom som sa s nimi trápil. Lewis sa ku mne priblížil a v priebehu niekoľkých zákrut som sa musel trochu snažiť zatvárať dvere. Skúsil to zvonku a ja som bol v rýchlych zákrutách už dosť na hrane, dosť som sa kĺzal. Následne som videl, že mu tam už dochádza miesto. Bolo zrejmé, že keď bude široký, tak prejde cez množstvo žmoľkov. Gumy potom na opätovné nadobudnutie gripu čakajú približne kolo."

Verstappen stavil na stratégiu soft/supersoft, ktorá sa osvedčila napriek tomu, že na supersofty prezul dosť skoro. Fungovali však veľmi dobre. "Ak by mali preteky o kolo alebo o niekoľko kôl viac, tak by sme začali uvažovať o dvoch zastávkach, ale túto stratégiu sme našili presne na daný počet kôl," poznamenal Max Verstappen, ktorý dostal aj otázku, či si uvedomoval, že bojuje s kandidátom na titul: "Človek sa napokon vždy pokúša jazdiť rozumne..."

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk