F1.sk F1.sk

Hamilton ani po pretekoch nechápal, čo sa to zo stratégie Mercedesu vykľulo
zdroj: TASR/AP

Hamilton ani po pretekoch nechápal, čo sa to zo stratégie Mercedesu vykľulo

Namiesto otvárania šampanského a prednášania svojej ďakovnej reči k zisku piateho titulu mal Lewis Hamilton v nedeľu podvečer hlavu plnú pretekov. Uznal, že stratégia strieborných šípov ho "prekvapila", veď v prvej dvanástke bol jediným, kto sa v boxoch objavil až dvakrát. Horšie bolo, že to nedokázal využiť vo svoj prospech.

Brit zastavil v jedenástom kole, čo sa mu po pretekoch vôbec nezdalo. "Zastavili sme príliš skoro. V jedenástom kole — to bolo fakt predčasné," krútil hlavou Hamilton. Vo vysielačke o tom s inžinierom ani nediskutoval. "Bolo to o tom, aby som spravil opak. Kiežby som zostal vonku."

Hamilton síce vďaka tomu veľa získal, no pomerne rýchlo začali jeho časy na kolo padať. Keď zastavil druhýkrát, Kimi bol už ďaleko vpredu. "Dvanásť sekúnd bolo príliš veľa na to, aby som sa dotiahol. Napokon som ho dobehol, ale gumy už boli mŕtve."

"Myslím si, že som jazdil dobre, ale určite sme si to sťažili. Ani presne neviem, čo sa z tej stratégie vlastne stalo. Obyčajne by sme čakali, že to zvládneme lepšie. Je to tak trochu prekvapenie, no nie vždy môžete mať pravdu. Takto spätne by sme asi radšej vyštartovali na ultrasoftoch," usúdil rodák zo Stevenage. Podľa Pirelli totižto o jeden stupeň mäkšie pneumatiky dajú pilotovi pred prvou zákrutou výhodu v podobe štyroch metrov. "Som ale vďačný za to, že som bol schopný dôjsť do cieľa pred Sebastianom."

Lewis Hamilton
TASR/AP

Hamilton má pocit, že auto nepodalo taký dobrý výkon ako v minulých pretekoch. "Akoby sme prišli o rýchlosť. Obyčajne, keď nemáte piatkové tréningy a nemôžete pracovať na nastaveniach, nedostanete auto do optimálneho stavu. Každý mal rovnaké podmienky, no oni sa nám priblížili zmenami, ktoré spravili. My sme zas cúvli."

Ferrari získalo späť aj svoju výhodu na rovinkách. "V pretekoch sme boli na rovinkách super-pomalí. Dával som do toho všetko a tlačil som na to ako blázon. O tom je pretekanie."

A tlačil na to aj v závere, hoci už nemusel. Medzi Hamiltonom, Verstappenom a Räikkönenom rozhodovali desatinky sekundy. V jednom momente sa už zdalo, že Brit má mladého Verstappena na lopate, no asi si spomenul na Vettelove incidenty so spomínaným Red Bullom a zachoval rozvahu.

Útok odložil. "Na konci som mal malú šancu, Maxovi som však musel dať veľa priestoru. Je lepšie skončiť tretí ako sa nechať vyradiť niekým, kto nebojuje o šampionát. Nešiel som do príliš veľkého rizika. Šampionáty sa nevyhrávajú bojovaním a robením hlúpych chýb."

"Spoločne ako tím sme nepodali veľmi dobrý výkon, pritom je to niečo, čo obyčajne robíme. Musíme sa vrátiť k rysovacím doskám a preskupiť sa. Doteraz sme podávali naozaj dobré a konzistentné výkony, no tento víkend je pre nás ako double bogey," golfovo doplnil Hamilton.

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk