F1.sk F1.sk

Hamilton tesne odolal tlaku Ferrari, troch najlepších delilo 0,070 sekundy!
zdroj: Sky Sports/Twitter

Kvalifikácia na Veľkú cenu USA priniesla neskutočnú vyrovnanosť Mercedesu a Ferrari. Víťazne z nej napokon vyšiel Lewis Hamilton, ktorý zdolal Sebastiana Vettela o 61 a Kimiho Räikkönena o 70 tisíciniek sekundy. Do konca sme boli v absolútnom napätí, pretože vyhrať to mohol ktokoľvek!

Vettel si svoje druhé miesto neudrží, pretože kvôli piatkovému nerešpektovaniu červených vlajok príde o tri pozície a na štartovom rošte obsadí piatu priečku. Pred ním budú tým pádom Kimi Räikkönen, Valtteri Bottas i Daniel Ricciardo, ktorí takto zadarmo získali pozíciu k dobru.

Z výborného šiesteho miesta v nedeľu vyštartuje Esteban Ocon, ktorý v kvalifikácii opäť raz zdolal Sergia Péreza - ten skončil desiaty. Siedmu priečku vybojoval Nico Hülkenberg, ôsmu Romain Grosjean a deviatu Charles Leclerc.

Zaujímavé, že na čele "druhej ligy" sú štyria jazdci zo štyroch rôznych tímov. Aj to svedčí o vyrovnanosti tejto časti štartového poľa.

Z favoritov mal smolu Max Verstappen, ktorý si v Q2 zlomil záves. Nedarilo sa ani McLarenu a Williamsu; všetci jazdci týchto tradičných tímov vypadli už v Q1.

Veľká cena USA odštartuje v nedeľu o 20.10 h.

Výsledky:

výsledky kvalifikácie na VC USA 2018
FIA

Traja najlepší sú už na tlačovke.

Lewis Hamilton si už prevzal cenu za svoju 81. pole position.

Kimi Räikkönen: "Bol to ozaj pozitívny deň, boli sme veľmi blízko. V aute som sa cítil dobre. Zajtra to budú dlhé preteky, pokúsime sa o dobrý štart."

Sebastian Vettel sa inžiniera pýtal, koľko stratil. Keď sa dozvedel, že "60 tisícin", zareagoval: "Och *********, och ********!"

Lewis Hamilton: "Tak toto bolo vyrovnané! Moje prvé kolo v Q3 bolo slušné, druhé potom o niečo lepšie. Som spokojný."

Sebastian Vettel: "Bolo to veľmi vyrovnané. Vždy je škoda, keď vám chýba také malé množstvo času... len šesť stotiniek..."

Vettel sa napokon zlepšil, ale je len druhý. Stratil 61 tisícin sekundy. Tretí Räikkönen 0,070 sekundy, neskutočne vyrovnané.

1:32,237s - prvé miesto pre Hamiltona, druhé pre Räikkönena.

1:32,616s - Bottas sa zlepšil a poskočil na druhé miesto.

Räikkönen hlási, že na spätnej rovinke kropí. Zvláštne. Ferrari odpovedá, že nič vážne neočakávajú.

Hmm, zdalo sa, že Ferrari má rýchlostne navrch, ale nepotvrdilo sa to. Kimi Räikkönen bol ešte po prvej časti kola veľmi rýchly, napokon však stratil 457 tisícin. Uvidíme čo prinesú posledné ostré kolá.

1:32,567s - prvé miesto pre Lewisa Hamiltona. Sebastian Vettel stráca 88 tisícin sekundy, Valtteri Bottas 119 tisícin.

Toro Rosso píše, že v kvalifikácii zaznamenalo pozitívne signály.

Vstupujeme do záverečnej časti kvalifikácie.

Romain Grosjean sa 11x po sebe dostal do Q3. Veľmi solídne!

Hülkenberg bol od Sainza rýchlejší len o 0,002 sekundy. Toľko rozhodovalo o postupe a nepostupe.

vypadávajú: Sainz, Magnussen, Gasly, Hartley a Verstappen; poslední traja ani nejazdili.

Leclerc je na parádnom šiestom mieste! Jeho kolega Ericsson skončil devätnásty.

Ricciardo už ostal v boxoch, takže zajtra bude štartovať so supersoftami.

Pretekári si boli pre nové pneumatiky a vracajú sa na trať. Všetci jazdci top 4 majú ultrasofty, ale to len pre istotu; pravdepodobne sa s nimi po druhom sektore vrátia do boxov. Je to aj taký tréning pred Q3.

Sainz sa posťažoval na to, že v poslednej zákrute ho pribrzdil Grosjean.

Hamilton sa síce zlepšil, ale na Vettela, ktorý mal rovnaké gumy, aj tak stráca celé štyri desatiny sekundy. Hmm.

Mercedes informoval Hamiltona o tom, že ide ešte na jedno kolo. Počas prvého pôjde pomalšie, aby si dobil batérie, potom na to opäť šliapne. Pneumatiky však už nebudú úplne najnovšie.

Hmm, v Q2 sme značne rýchlejší. Ferrari je aktuálne výrazne rýchlejšie ako Mercedes, zvláštne.

Red Bull potvrdil, že Max Verstappen je nahnevaný. Helmut Marko poskytol rozhovor pre ORF a vraj je to nutné prešetriť. Veľa nevedel povedať, pretože video ešte nevidel. Bol však prekvapený, že sa záves len tak zlomil.

Do Q2 vstupujú Hamilton, Bottas i Vettel so supersoftami, Räikkönen má ultrasofty. Ferrari skúša rozdeliť stratégiu.

Prvá časť kvalifikácie sa pomaly končí a vyzerá to tak, že obaja jazdci Toro Rosso postúpia! Hartley práve poslal do zostupu Alonsa! Ten motor Honda je taký zlý... :)

Zdá sa, že Verstappen doplatil na retardér zvaný Verstopper. Náhoda.

Max Verstappen je nahnevaný, vpravo vzadu má asi zlomený záves. Spomalil a vrátil sa do boxov, ale asi má po kvalifikácii.

Pierre Gasly už doplatil na nedodržanie limitov trate a škrtli mu čas.

Ako prvý vyšiel na trať Brendon Hartley, ktorý má ultrasofty.

O tri priečky príde na štarte Sebastian Vettel, ktorý bol v prvom tréningu pod červenými vlajkami príliš rýchly. Ak by kvalifikáciu vyhral, vyštartuje len zo štvrtej priečky.

Pred kvalifikáciou vieme, že obaja pretekári Toro Rosso Pierre Gasly a Brendon Hartley sa na štarte postavia na posledné priečky. Dostali totiž nové pohonné jednotky a dnes im o veľa nepôjde.