F1.sk F1.sk

Čo hovoria na Vettelov trest ďalší pretekári?
zdroj: FOM/screenshot

Čo hovoria na Vettelov trest ďalší pretekári?

Sebastian Vettel bol v piatok potrestaný za to, že počas červených vlajok dostatočne nespomalil. V takom okamihu sú jazdy prerušené a pretekári musia ísť veľmi pomaly, aby nikomu neublížili; je totiž pravdepodobné, že sa zrodila nejaká havária, prípadne môžu byť v blízkosti trate maršáli.

Tentoraz za to mohol Charles Leclerc, ktorého sme v deviatej zákrute videli v štrku. Podarilo sa mu však vrátiť na trať, ibaže tam vyniesol značné množstvo neporiadku.

Vettel na to nepríjemne doplatil, pretože podľa komisárov nespomalil dostatočne. Športové pravidlá sú postavené tak, že v každom maršálskom sektore sa aspoň raz musí dostať nad minimálny stanovený čas; ibaže v šiestom a siedmom sektore tak nespravil, takže bol príliš rýchly. Druhá vec je tá, že nikoho neohrozil a išiel opatrne. 

Pravidlá sú však pravidlá a trest je zaslúžený, no ostatní pretekári ho do istej miery ľutujú. Na štarte totiž príde o tri miesta a Lewis Hamilton má opäť o krok bližšie k titulu.

"Je to dosť krutý trest," povedal Pierre Gasly z Toro Rosso. "Predtým to bolo tak, že v mieste, kde sa niečo udialo, ste výrazne spomalili. Potom ste naďalej jazdili opatrne, ale už ste nemuseli dodržiavať žiadny čas. Vždy to fungovalo dobre. Teraz je to dosť prísne, ale pravidlá sú pravidlá a treba ich rešpektovať."

"Je to škoda hlavne vzhľadom na jeho situáciu a na to, že ešte bojuje o titul," hovoril ďalej Francúz, ktorého prekvapila táto skutočnosť: "Dostal dva trestné body, pričom v mieste, kde potreboval byť opatrný, opatrný aj bol. Je to kruté."

Skutočnosť bola taká, že Vettel bol rýchlejší ešte pred miestom Leclercovho výletu, teda tam, kde sa nič nedialo. V oblasti, kde už mohli pracovať maršáli, už išiel dostatočne pomaly.

Vettela sa zastal aj druhý pilot Toro Rosso Brendon Hartley. "V mokrých podmienkach je potenciálne nebezpečné len tak šliapnuť na brzdu," uviedol Novozélanďan.

"Na spomalenie máme len niekoľko milisekúnd," pridal svoj pohľad Romain Grosjean. "Niekedy vás to chytí na dobrom mieste, inokedy na zlom. Ak by ste napríklad boli niekde medzi sedemnástou a osemnástou zákrutou, tak tam by bolo ťažké okamžite dostatočne spomaliť."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Magazín

Pozri viac