F1.sk F1.sk

Surer naložil Alonsovi: Okamžite by mal skončiť a do auta pustiť Norrisa
zdroj: TASR/AP

Surer naložil Alonsovi: Okamžite by mal skončiť a do auta pustiť Norrisa

Fernando Alonso po sezóne ukončí svoje pôsobenie v McLarene i v F1. Je to zvláštne, pretože má potrebné jazdecké kvality, ale nikto ho nechce. Nemá najlepšiu povesť a svojimi minulými počinmi si zatvoril dvere de facto do všetkých top tímov. Napokon mu neostalo nič iné, len skonštatovať, že dvoma titulmi dosiahol všetko čo chcel a ide po "Trojkorune".

Bývalý pretekár Marc Surer si myslí, že McLaren by sa mal Alonsa zbaviť čo najskôr a na jeho miesto okamžite dosadiť Landa Norrisa. "V podaní McLarenu by to bol dobrý ťah, pretože Norris by okamžite začal zbierať pretekárske skúsenosti," povedal Surer pre Motorsport-Total.com. "A myslím si, že z hľadiska výsledkov by sa to o veľký rozdiel nepostaralo."

Norris doposiaľ s McLarenom absolvoval voľné tréningy v Spa-Francorchamps, v Monze, v Soči a v Suzuke. Vo Formule 2 už nemá šancu na titul, takže na túto sériu sa už koncentrovať nemusí; posledné preteky sa navyše uskutočnia až v Abú Zabí, takže dovtedy má viac ako mesiac voľna. Bez problémov by mohol absolvovať veľké ceny v USA, Mexiku a v Brazílii.

Alonso má platnú zmluvu, takže má právo jazdiť. Surer však pokračoval: "Ale ja si myslím, že by sa s ním o tom určite mohli porozprávať. Veď už ani nemá chuť motať sa po posledných priečkach."

Zaujímavé slová padali aj naďalej. Bolo cítiť, že Švajčiar má Alonsa dosť. "Máte Alonsa, ktorý len intriguje," zdôraznil Surer, podľa ktorého tento pretekár nie je riešením, ale problémom McLarenu. "A robil to tak všade, kde bol. Ak vyhral, tak to bolo len o jeho schopnostiach. Ale ak prehral, tak auto na viac nemalo."

"Raz sme tu mali istého Michaela Schumachera, ktorý tímy vždy motivoval a ťahal nahor. Alonsovi toto jednoducho chýba. To, že je na tom McLaren tak biedne, je do istej miery aj jeho vina. Musí si predsa všimnúť, v ktorom smere to nefunguje, kde s autom niečo stráca a poukázať na to. Toto mi však u Alonsa chýba. U neho je to tak, že na vine sú vždy len všetci ostatní."

Stránka Motorsport-Total.com priniesla aj ďalšiu zaujímavú správu: práve Alonso vraj do španielskych médií pustil informáciu o tom, že McLaren si pre VC Japonska zabudol nominovať pneumatiky a Pirelli ich tímu pridelilo podľa predvolenej voľby, teda po štyri sady mäkších, päť sád stredných a štyri sady najtvrdšej voľby pre daný víkend. "Aj toto je jeden z mnohých malých príkladov, ako sa v zákulisí stará o nepokoj," konštatuje zdroj.

Surer si okrem toho myslí, že v McLarene je aj problém s vedením tímu. Zak Brown a spol. to podľa neho nezvládajú. "Všetko sa to začalo kaziť po odchode Rona Dennisa. Nemusíte ho mať radi, ale svojich ľudí mal jednoznačne pod kontrolou," skonštatoval Marc Surer pripomínajúc, že Dennisovi síce mohla vadiť aj najmenšia čiastočka prachu, ale to bolo v poriadku: "Takto totiž zachádzal aj s ľuďmi a dnes mi to u nich chýba."

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk