F1.sk F1.sk

Stroll nečakal na súdny proces, okamžite vyplatil veriteľov bývalej Force Indie
zdroj: Force India

Stroll nečakal na súdny proces, okamžite vyplatil veriteľov bývalej Force Indie

Force India, ktorú viedol Vidžaj Malja, mala dlhy voči mnohým rôznym stranám. Aj preto ju Sergio Pérez spolu s Mercedesom a ďalšími veriteľmi "poslal" do nútenej správy; administrátori potom mali niekoľko týždňov na to, aby našli nového majiteľa.

Celý proces netrval príliš dlho, pretože sa prihlásilo viacero záujemcov a kanadský podnikateľ Lawrence Stroll spolu so svojimi kumpánmi zaplatil za aktíva starého tímu 90 miliónov libier. Následne založil novú spoločnosť Racing Point, s ktorou vstúpil do F1 ako de facto nový účastník.

Pôvodná spoločnosť je naďalej v administratívnom procese a podiel zo spomínaných 90 miliónov nebol automaticky prevedený na účty rôznych veriteľov. Všetko musí prejsť súdnym procesom, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov a možno aj nejaký ten rok. 

Stroll však spravil nezvyčajný krok a všetky dlhy prevzal na seba; veriteľov teda vyplatil z vlastných zdrojov a peniaze sa mu vrátia až po tom, ako sa skončí spomínaný súdny proces. Keď pôjde všetko podľa predpokladov, tak ich dostane a nebude na tom stratový, no aj tak je to netradičný postup.

"Je dôležité poznamenať, že súčasní majitelia na seba prevzali všetko riziko veriteľov," povedal šéf tímu Otmar Szafnauer pre Motorsport.com. "Vložili do toho dodatočné peniaze, aby mohli byť veritelia vyplatení okamžite a nie až niekedy v budúcnosti po skončení administrácie. Tá totiž môže trvať aj rok či dva."

"Lawrence chcel konať tak, aby to bolo pre dodávateľov, ktorí nás podporovali, správne. Mnohí z nich sú priemyselní dodávatelia, ktorí nezásobujú len nás, ale aj iné tímy v padoku. Mal pocit, že bude správne sa o tých ľudí postarať. Garantoval, že dostanú sto percent svojich pohľadávok, a to všetko včas," pokračoval Szafnauer.

Američan prezradil, že veritelia by mohli byť vyplatení už počas tohto týždňa, takže približne dva mesiace po prechode tímu do rúk Strolla. 

"Jednoznačne je to motivátor, ktorý navyše hovorí jasne a priamo, takže naberiete správny smer. Má vysoké očakávania, čo je z môjho pohľadu fajn. Ja som žil v Štátoch v takom prostredí, že ak niekto vyložil hotovosť, tak jednoducho mal očakávania. Som rád, že tu tie očakávania sú."

"Nuž a my tvrdo pracujeme na tom, aby sme ich naplnili," zdôraznil Otmar Szafnauer. "Na Lawrencovi je fajn to, že vám povie presne to, čo si myslí. Je celkom priamy. Ale dobré je i to, že s ním môžete debatovať a vypočuje vás, aby ste následne prišli k nejakému záveru. Keď však padne rozhodnutie, tak sa s tým musíte vyrovnať."

Najnovšie z kategórie: Force India

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk