F1.sk F1.sk

Alonso obhajoval vyrovnanosť WEC, Lotterer hovorí o vtipe roka
zdroj: Toyota GAZOO Racing WEC

Alonso obhajoval vyrovnanosť WEC, Lotterer hovorí o vtipe roka

Fernando Alonso obsadil spolu so svojimi kolegami na víkendovej šesťhodinovke vo Fudži spadajúcej do šampionátu WEC druhé miesto. Jeho auto č. 8, ktoré si delí so Sébastienom Buemim a Kazukim Nakadžimom, nestačilo na druhú posádku Toyoty.

Situácia v tomto šampionáte je taká, že obe Toyoty majú pred konkurenciou obrovský náskok. Tretie auto v poradí, v ktorom sedeli André Lotterer, Bruno Senna a Neel Jani, stratilo štyri kolá, štvrté dokonca jedenásť! 

Alonso však tvrdí, že Toyota nemá taký veľký náskok. "Každý vždy hovorí o dominancii Toyoty, ale SMP a Rebellion teraz dosahovali rovnaké časy ako my - keď teda mali čisté kolo," povedal Fernando Alonso. "Auto vyvíjajú štyri mesiace a dosahujú rovnaké časy ako Toyota s desiatimi rokmi vývoja, čo je neférové, ak to chcete počuť takto, ale dnes to zvládli."

"Inokedy oproti nám v rámci šiestich hodín stratia tri alebo štyri minúty v boxoch. Potom to vyzerá tak, že stratia tri alebo štyri kolá a zdá sa, že Toyoty súťažia len samé. To je však výsledok perfektne zvládnutých pretekov," dodal Alonso.

Španiel však vo svojich slovách nebol celkom presný. Pravda je taká, že tretie auto strávilo v boxoch o 96 sekúnd viac ako víťazná Toyota, ale to je len ekvivalent približne jedného kola. Aj preto mu André Lotterer cez Twitter odkázal: "Toto je vtip roka."

Podobne ako Alonso to však videl aj prezident Toyoty Hisatake Murata, podľa ktorého to z hľadiska "vyváženia výkonnosti" nie je nastavené celkom správne. Autá triedy LMP1, ktoré nie sú hybridy, majú výhodne dovážený výkon. Vážia menej a k dispozícii majú viac paliva.

"Podobne ako naposledy v Silverstone, aj teraz sme vyhrali o štyri kolá, ale to je skôr o sile tohto tímu - dobre zvolené pneumatiky, pekne odvedené zastávky v boxoch," skonštatoval Murata. "Súkromníci sú z hľadiska jedného kola omnoho bližšie, ale vo vytrvalostných pretekoch nerozhoduje jedno kolo."

Najnovšie z kategórie: Ostatné série

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk