F1.sk F1.sk

Surer o strate výkonu Ferrari: Druhý senzor zjavne zatvoril šedú zónu
zdroj: Ferrari

Surer o strate výkonu Ferrari: Druhý senzor zjavne zatvoril šedú zónu

Medzi podujatiami v Rakúsku a v Taliansku bolo celkom zrejmé, že monopost Ferrari mal na rovinkách značne vyšší výkon. V ich prvej časti ani nie, ale prejavovalo sa to približne v druhej tretine; konkurentom už došla elektrická podpora, ale Ferrari ju zjavne dokázalo produkovať aj naďalej a enormne zrýchľovalo.

Avšak odrazu sa niečo stalo a od Singapuru tento efekt neregistrujeme. Charlie Whiting ako zástupca FIA odmietol, že by to malo mať niečo spoločné s pridaním druhého senzora k batérii SF71H, ale nie každý tomu verí.

"Určite za tým muselo niečo byť," zamýšľal sa bývalý pretekár Marc Surer v rozhovore pre Motorsport-Total.com. "To vtipné zrýchľovanie, resp. lepšie povedané predĺžená dodávka výkonu MGU-K, ktorú sme videli... niekde na to potrebovali získavať potrebný prúd. Nuž a druhý senzor zjavne zatvoril túto šedú zónu."

"Označujem to za šedú zónu, pretože určite nepodvádzali. Robili to šikovne, až FIA v určitom okamihu pravdepodobne povedala: 'No haló, takto to nepôjde, skoncujte s tým'. Možno niečo objavili a začali to merať, takže Ferrari to už ďalej nemohlo využívať."

V danom období, keď malo Ferrari vyšší výkon, mal Mercedes naopak problémy. Na testovacích stanoviskách sa vyskytovali poruchy motora a strieborní preto museli výkonnostne ubrať. "Preto mali niekoľko pretekov, počas ktorých nevyzerali byť až takí silní," skonštatoval Surer. "Od Monzy však opäť idú na plný plyn. Svoj problém zjavne odhalili a vyriešili. Nuž a keď si to všetko zrátame..."

O tom, prečo stráca Ferrari na Mercedes odrazu tak veľa, špekuluje azda každý. Aká je Surerova verzia? "Podľa mňa si treba všimnúť, že Red Bull je odrazu na úrovni Ferrari. To znamená, že Ferrari sa muselo spomaliť. Nuž a to naznačuje, že pridaním druhého senzora stratili určité množstvo výkonu," dodal Marc Surer.

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk