F1.sk F1.sk

Szafnauer navrhuje, aby Pirelli tímy neobmedzovalo troma zmesami
zdroj: Pirelli Motorsport

Szafnauer navrhuje, aby Pirelli tímy neobmedzovalo troma zmesami

Formula 1 by tímom v oblasti pneumatík mohla dopriať absolútnu slobodu, navrhuje Force India. Pirelli v tom momentálne vidí len jeden menší problém; bolo by treba zrušiť pravidlo, podľa ktorého musia jazdci z prvej desiatky vyštartovať na pneumatikách, na ktorých zajazdia svoje najrýchlejšie kolo v Q2.

Podľa súčasných pravidiel má Pirelli na každé preteky nominovať tri rôzne zmesi. Tímy si z tejto ponuky zvolia, koľko chcú mať gúm s tým-ktorým označením. Podľa Otmara Szafnauera z Force Indie by však bolo lepšie, keby takéto obmedzenie zo strany dodávateľa pneumatík neexistovalo.

Szafnauer verí, že by sa stratégie v pretekoch začali výraznejšie líšiť. "Mali by sme mať voľnosť pri výbere pneumatík. Myslím si, že je to dobrý nápad — a nie toto obmedzovanie, ktoré tu máme teraz."

"Ak chcete rozmanité stratégie, dovoľte nám vybrať si gumy. Vyberte si ktorékoľvek dve zmesi, ktoré chcete, namiesto toho, aby vám oni dávali zoznam, z ktorého si môžete vyberať," navrhuje šéf Force Indie. "Prečo by to nemohli nechávať na nás? Stratégie budú určite rôzne. Niekto si povie, že sa chce kvalifikovať vysoko, je mu jedno, čo sa stane v pretekoch, no aspoň si užije sobotňajšiu noc. Hlavne v prípade, keď sa v pretekoch ťažko predbieha."

"Neverím, že by sme sa dopracovali k rovnakým záverom, pretože ak je tu rozdielnosť vo výkonnosti a rozdiely sú aj v pneumatikách, iní by mohli zariskovať odlišným spôsobom," dodal Szafnauer.

Pneumatiky Pirelli, zahrievacie dečky
TASR/AP

Mario Isola, šéf Pirelli, tento nápad do koša nezahadzuje. Zdôrazňuje však, že v tom prípade by bolo treba zrušiť pravidlo, podľa ktorého piloti z Q3 musia vyštartovať na gumách z Q2.

Isola pripomenul, že o spomínanej pneumatikovej slobode sa už v minulosti diskutovalo. "Nie je to nový nápad. Niektoré tímy prišli so simuláciou, ktorá ukázala, že ak tímom dovolíme vybrať si z ktorejkoľvek zmesi, bola by to ďalšia výhoda pre top tímy. Stred poľa by totižto musel v kvalifikácii viac zatlačiť a to s agresívnejším výberom. Do pretekov by museli vyštartovať na gumách z kvalifikácie. Verím, že sa to dá zrealizovať s tým, že zmeníme aj športové pravidlá. Napríklad zrušením príkazu vyštartovať na gumách z Q2."

Formula 1 od novej sezóny mení názvoslovie pneumatík. Už sa bude hovoriť len o troch zmesiach, a teda o tvrdej, stredne tvrdej a mäkkej. V prípade, že by Pirelli pristúpilo na návrh Force Indie, označovanie pneumatík by sa muselo vrátiť do dnešného stavu.

Takýto vývoj sa zatiaľ predpovedať nedá, Pirelli teda doťahuje posledné detaily pre budúci rok. "Vydáme aj oficiálne stanovisko, bude to aj s farbami, no tie ešte stále určujeme. Keď bude o farbách rozhodnuté, oznámime farby a názvy spoločne."

Najnovšie z kategórie: Otmar Szafnauer

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk