F1.sk F1.sk

Aj dva pohyby tým istým smerom sú proti pravidlám, vysvetľuje Whiting
zdroj: FIA

Aj dva pohyby tým istým smerom sú proti pravidlám, vysvetľuje Whiting

Ruský súboj Lewisa Hamiltona a Sebastiana Vettela bol mimoriadne tesný. Z pohľadu kamier, ktoré nám réžia ponúkla, sa dalo ľahko vydedukovať, že za takmer dokonanú kolíziu mohol pilot Ferrari. Komisári ho však nepotrestali, hoci sa zdalo, že spravil dva pohyby. Charlie Whiting vysvetlil, prečo penalizácia v tomto prípade neprišla. Zároveň pripomenul, že na dva pohyby tým istým smerom sa bude pozerať rovnako ako na dve zmeny smeru.

"Pravidlo o dvoch zmenách smeru je obyčajne o tom, že sa spraví pohyb jedným, no vzápätí opačným smerom. Každý mal zato, že sa v pravidle hovorilo o tomto. Musím však povedať, že keď som prvýkrát zbadal incident z pretekov v Rusku z Lewisovho pohľadu, pomyslel som si to isté — pohol sa dvakrát," hovoril po víkende v Japonsku Charlie Whiting, na ktorého názory sa pýtali reportéri Autosportu.

Po detailnejšom skúmaní musel svoj názor prehodnotiť. "Keď sa pozriete z kamier na trati a z čelného pohľadu, ako sa blížia k vám, je to oveľa menej zrejmé. Vyzerá to ako jeden pohyb so zaváhaním. Nepripomína to dva samostatné pohyby, čo je aj dôvod, pre ktorý si komisári nemysleli, že by mali trestať."

Vo veciach je už podľa Whitinga jasno; ak sa pilot pohne dvakrát a medzi pohybmi je rozpoznateľný časový odstup, môžu ho komisári prešetrovať za potenciálne porušenie pravidiel. Platí to aj v prípade, keď by mali oba pohyby rovnaký smer.

Whiting o tom informoval na poslednom jazdeckom brífingu. "Ozrejmil som im, že ak pilot spraví dva pohyby v tom istom smere, tak je to rovnaký prípad, ako keby spravil po jednom v oboch smeroch. Ak by teda Seb šiel raz, poobzeral sa a šiel opäť, myslím si, že by to bolo rovnako zlé ako pohnúť sa raz do oboch smerov."

Najnovšie z kategórie: Charlie Whiting

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk