F1.sk F1.sk

Häkkinen sa jednoznačne zastal Vettela: Nezabudol ako vyhrávať
zdroj: Ferrari

Häkkinen sa jednoznačne zastal Vettela: Nezabudol ako vyhrávať

Mika Häkkinen vyzdvihol Lewisa Hamiltona, ktorý vraj s autom v poslednej dobe tvorí jednoliaty celok. Pripomenulo mu to jeho pôsobenie v McLarene, s ktorým triumfoval v rokoch 1998 a 1999. Vtedy si vraj o svojimi strojmi podobne sadol a potom to išlo ako po masle.

Vo svojom aktuálnom stĺpčeku pre Unibet však venoval hlavnú pozornosť Sebastianovi Vettelovi a Ferrari. "Od júla prežívajú ťažké obdobie - teda hlavne od letnej prestávky," uviedol Mika. "Ich útok na majstrovský titul zlyhal a každý hovorí o tom, či Sebastian nerobí veľmi veľa chýb, či tím nerobí zlé rozhodnutia, prípadne sa hovorí o problémoch s výkonom auta."

"Bude v tom štipka zo všetkého. Je to rovnaké, ako keď sa z vás stane víťaz tým, že venujete pozornosť detailom a postaráte sa o malé zlepšenia v mnohých oblastiach. Platí totiž aj opak: keď spravíte malé chybičky, tak sa na seba rýchlo naviažu a odrazu to vyzerá, že máte obrovský problém."

"Ja si však nemyslím, že Ferrari má obrovský problém a nemyslím si ani to, že Sebastian zabudol ako vyhrávať," skonštatoval Häkkinen. "Ich tím postavil pre tento rok veľmi silné auto a Sebastian s Kimim Räikkönenom dokázali v prvej polovici sezóny na Mercedes vyvinúť extrémny tlak..."

Lietajúci Fín sa pristavil aj pri kritizovaní Vettela, ktorý vraj spravil veľa jazdeckých chýb. "Veľa ich nespravil... ale keď bojujete o majstrovský titul, tak je každá chyba zveličená. V Japonsku spravil chybu jeho tím pri voľbe pneumatík. Potom štartoval z ôsmeho miesta a vedel, že sa do toho musí poriadne pustiť."

"Keď v zákrute Spoon kolidoval s Maxom Verstappenom, ukončilo to jeho šance na útok na Valtteriho s Lewisom a pravdepodobne to ukončilo aj akúkoľvek jeho nádej na tohtoročný titul," poznamenal 50-ročný Fín, podľa ktorého bol však tento útok oprávnený: "Nebola to chyba. Sebastian vedel, že na to musí tvrdo šliapnuť. Keď chcete v úvode pretekov získať pozície k dobru, musíte sa chopiť každej šance."

Seb podľa Miku vedel, že ak chce zabojovať s pretekármi Mercedesu, musí sa do toho pustiť. "Nuž a keď videl po ľavom boku Maxovho auta priestor, išiel na to. Ako vieme, nevyšlo to. Max zavrel pretekársku stopu, na čo mal právo a autá sa dotkli. Ale ak by ho Sebastian úspešne predbehol, bol by hrdinom a mohol by ešte zaútočiť na Mercedes. Nevyšlo to, ale za pokus ho nemôžeme viniť."

Dvojnásobný šampión priznal, že niekedy treba ísť aj takto na hrane. "Na to, aby ste získali majstrovský titul, musíte riskovať. Taká je povaha Formuly 1. Niekedy to vyjde a niekedy nie, ale problém budete mať až vtedy, keď prestanete riskovať. Sebastian sa ešte do tohto okamihu nedostal. Mali by sme si ceniť skutočnosť, že naďalej na to tvrdo šliape a je pripravený riskovať... aj keď to nevyjde," dodal Mika Häkkinen.

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk