F1.sk F1.sk

Briatore: Vettel je príliš posadnutý víťazstvami na to, aby sa stal majstrom
zdroj: Ferrari

Briatore: Vettel je príliš posadnutý víťazstvami na to, aby sa stal majstrom

Keď sa novinári Sebastiana Vettela po chybe v Azerbajdžane spýtali, či sa neobáva toho, že mu v závere sezóny budú premrhané body chýbať, Nemec odvetil, že sezóna je ešte dlhá a pozerať sa na jej záver je predčasné. Namiesto zaoberania sa šampionátom chcel ísť krok po kroku a v každých pretekoch získavať čo najlepšie výsledky. Táto stratégia možno vyhovuje Lewisovi Hamiltonovi, no podľa Flavia Briatoreho Vettela stojí tituly.

Aj potláčanie myšlienok o šampionáte sa malo podpísať pod mnohé jeho chyby. "Vettel nevyhráva šampionáty, vyhráva preteky, a tak to nefunguje," hovoril Flavio Briatore v rozhovore s Nicom Rosbergom v novej časti podcastu Beyond Victory. "Ak si necháte ujsť tri či štyri príležitosti, je to v každom prípade 25 bodov. Po psychickej stránke to začína byť ťažké."

"Stres, ktorý zažívate ako jazdec, je enormný. Ak ste schopní ho zvládať a robiť si svoju robotu, nevypadávať (z pretekov), víťazíte. Vypadnúť je totižto najhorší možný scenár," konštatuje bývalý šéf Renaultu.

Briatore následne prezradil, že už Fernanda Alonsa počas jeho pôsobenia v Renaulte učil, aby šampionát nikdy nespúšťal z očí. Vďaka tomu mal vyhrať ročníky 2005 a 2006. Sebastian Vettel však namiesto toho, aby sa uspokojil s dobrým výsledkom, ktorý mu trochu pomôže v šampionáte, chce do pretekov dávať všetko a za každú cenu ich vyhrávať.

"Musíte mu vysvetliť, že preteky majú 53 kôl, nie iba jedno. Spomínam si, že s Fernandom som mal rovnaké skúsenosti. Keď chcete v šampionáte vyhrať, končiť na treťom mieste je bingo. Je dôležité zostať na svojej ceste," zdôrazňuje Briatore.

Vettel z nej zišiel v Nemecku či v Taliansku. "Jeho nehoda v Monze mi nedávala žiaden zmysel. Auto poznáte najlepšie, tak zabrzdite a zostaňte vzadu — finito. Máte ďalších 50 kôl na to, aby ste napravili škody."

"Ale ak vypadnete, máte nula kôl na napravenie škôd. Áno, s autom, ktoré mal, mohol skončiť na štvrtom mieste, lebo má lepšie auto ako zvyšok konkurencie. Keď však chcete vyhrať titul, musíte byť majstrom aj v tom, ako skončiť druhý či tretí. Cieľom je proste získať body. Nemusíte vyhrať všetky preteky na to, aby ste boli majstrom sveta. Nie je to o víťazstvách, je to o bodoch," pokračoval taliansky biznismen.

Briatore na záver dodal: "Ak máte konkurencieschopné auto, ľudí predbehnete. Ak však máte nehodu s človekom, ktorý má viac bodov ako vy, výhodu získa váš súper."

Najnovšie z kategórie: Flavio Briatore

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk