F1.sk F1.sk

Formula 1 vážne špekuluje o zmene bodového systému
zdroj: Red Bull Content Pool

Formula 1 vážne špekuluje o zmene bodového systému

Formula 1 opäť raz uvažuje o zmene bodového systému. Pred dvoma desaťročiami sme si nevedeli predstaviť nič iné ako klasických 10-6-4-3-2-1, aby následne na scénu nastúpil systém 10-8-6-5-4-3-2-1, ktorý platil v rokoch 2003 až 2009.

Od sezóny 2010 sú v pretekoch odmeňovaní desiati najlepší pretekári, pričom prvý získa 25 bodov a posledný jeden jediný. Ibaže ani tento režim už každému nevyhovuje a hovorí sa o tom, že bodovať by mali aspoň pätnásti jazdci. 

Toto by rozpútalo väčšie boje aj na najnižších priečkach, pretože ak je dnes tesne pred cieľom niekto trinásty alebo štrnásty, už mu reálne o nič nejde.

"Diskutuje sa o tom," povedal riaditeľ pretekov Charlie Whiting. "A nie je to vyslovene že pravidlo pre rok 2021. Je to o tom, že ak bude každý súhlasiť, môžeme to zaviesť už v roku 2019. Zatiaľ sme však k dohode nedospeli."

Šéf Haasu Günther Steiner na tieto slová nadviazal a vysvetlil, že nie je ľahké nastaviť správny systém. Ak dáme pätnástemu jeden bod, tak koľko dostanú jazdci pred ním? Všetci o bodík viac a desiate miesto si tak príde na šesť bodov?

"Jednobodový odstup podľa môjho názoru nie je dostačujúci," skonštatoval Steiner, ktorého slová cituje stránka RaceFans. "Ak by sme medzi siedmym a ôsmym miestom mali rozdiel jedného bodu a medzi štrnástym a pätnástym tiež, tak to podľa mňa nie je správny pomer. Musíme to lepšie preskúmať."

"Je to veľké rozhodnutie," zareagoval aj jeden z lídrov športu Ross Brawn. "Ak to zmeníme, tak to potrebujeme nastaviť na minimálne desať rokov. Nemôžeme s tým pravidelne niečo robiť."

Najnovšie z kategórie: Günther Steiner

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk