F1.sk F1.sk

Všetko ide podľa predpokladov: Séria W okamžite narazila na očakávaný odpor
zdroj: Williams

Všetko ide podľa predpokladov: Séria W okamžite narazila na očakávaný odpor

David Coulthard, Adrian Newey, Dave Ryan či Matt Bishop stoja za novou ženskou Sériou W. Všetci majú pocit, že ženy sa v aktuálnom formáte pretekárskych sérií nedokážu presadiť a nikdy sa nedostanú až do Formuly 1.

"Ak chcete zásadnú zmenu vo výsledku, musíte realizovať zásadnú zmenu v procese," zdôraznil Coulthard, ktorý je pripravený na to, že zo strany mnohých žien si vypočuje kritiku. "Séria W je o zásadnej zmene v snahe o vytvorenie príležitostí pre vytiahnutie ženského talentu na najvyššiu možnú úroveň."

V celej histórii Formuly 1 nájdeme jednu jedinú ženu, ktorá bodovala. Bola ňou Lella Lombardiová a aj to za veľmi nezvyčajných okolností. Podarilo sa jej to na VC Španielska 1975, do ktorej vstupovala z predposlednej 24. pozície. Za ňou bol len Arturo Merzario, ktorý v kvalifikácii ani nedosiahol relevantný čas.

Pretekári následne vypadávali ako na bežiacom páse a veľká cena bola po 29 kolách ukončená. Lombardiová bola v tom čase so stratou dvoch kôl evidovaná na šiestom mieste a dostala pol bodu. Táto udalosť akoby symbolicky dokumentuje pôsobenie žien v F1: nikdy sa im nepodarilo nič dokázať a ak sa neudeje niečo zásadné, tak sa pravdepodobne ani nepodarí. Aj tak sa však z ich strany očakáva vehementný odpor. Prečo?

"Môžu byť také dobré ako Lewis Hamilton? Neviem," odpovedal si Coulthard. "Ale viem, že v F1 je veľké množstvo mužov, ktorí nie sú takí dobrí ako Lewis. Ak ženám nevytvoríme platformu, ktorá by im mohla poskytnúť príležitosť na zrýchlenie napredovania, tak nič nezmeníme."

Avšak taká Susie Wolffová okamžite naznačila, že je proti. "V prvom rade rešpektujem všetko, čo chce inšpirovať a podporovať ženy v motoršporte," uviedla. "Ale podľa mňa by sme mali pokračovať v povzbudzovaní žien a vo vytváraní príležitostí pre to, aby súťažili na rovnakej úrovni ako muži."

Doposiaľ najtvrdšia bola britská pretekárka Pippa Mannová. "Smutný deň pre motoršport," napísala na sociálnej sieti Twitter. "Tí, ktorí majú peniaze na pomoc ženám, sa rozhodli pre ich segregáciu namiesto podpory. Som hlboko sklamaná, že som sa dožila takéhoto historického kroku späť."

Zaujímavú myšlienku priniesol bývalý pretekár Karun Čandhok: "Niektorí ľudia akoby nepochopili hlavný cieľ tejto série: jej odkaz nemá byť v tom, že ženy nemôžu súperiť s mužmi. Podľa mňa je to o vytvorení platformy, ktorá by povzbudila viac žien a prilákala ich pretekať. Pre F1 by bolo skvelé mať jedného dňa ženu s úrovňou talentu ako Lewis alebo Max."

Už keď sa o podobnom kroku hovorilo v minulosti, tak bol zo strany žien ostro odsúdený. To isté sa očakáva aj tentoraz, ale je to ťažko pochopiteľné: žiadna zo žien aktuálne nedosahuje také výsledky, aby mohla pomýšľať na konkurencieschopné pôsobenie čo i len vo Formule 2. 

Situácia trvá dlhé roky a ak sa v procese výchovy žien nič nezmení, sotva môžeme očakávať zásadnú zmenu tejto šablóny. Váš názor?

Najnovšie z kategórie: Séria W

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk