F1.sk F1.sk

Vettel 2018 = Hamilton 2011. Aj šampióni sú len ľudia!
zdroj: Mercedes

Vettel 2018 = Hamilton 2011. Aj šampióni sú len ľudia!

Sledovať súboj tých najlepších je pre mňa vždy tým najväčším pôžitkom. Zdrojom neuveriteľného obdivu a rešpektu ku kvalitám jednotlivých jazdcov. Ak si zoberieme práve najväčších dvoch rivalov z ostatných sezón, tak môžeme priamo v akcii sledovať dve absolútne "protipólne" osobnosti. Napriek tomu zostávajú Lewis Hamilton i Sebastian Vettel zraniteľnými postavami, terčom posmeškov, znevažovania, ale aj obdivu a závisti. Úspech je už raz taký.

Pritom toho majú spoločného viac, ako by sa po posledných veľkých cenách mohlo zdať. K tomuto článku ma inšpirovali mnohé reakcie z druhej polovice sezóny, kedy majstrovské ambície Ferrari nie že vyfučali, ale zhodou viacerých okolností, chýb a zlých rozhodnutí doslova venovali piaty titul Mercedesu. Tak schválne, tu je výber niekoľkých najčastejších verdiktov:

Babrák. Preceňovaný. Nemá na to. Nový Maldonado. Zlomený. Ferrari by ho malo vymeniť. Štyri tituly vyhral iba vďaka najrýchlejšiemu autu... A mnoho ďalších a štipľavejších komentárov si v posledných týždňoch musel vypočuť Sebastian Vettel.

Nuž, nič nie je staršie ako úspech z minulého týždňa. Nič nebolí viac ako potupná prehra. Nič nesklame viac ako šanca, ktorú si necháte ujsť pomedzi prsty. Nikto netrpí viac ako fanúšikovia Ferrari. Ale naozaj je Sebastian Vettel taký zlý a Lewis Hamilton taký dokonalý? Vari už niektorí zabudli na prvú polovicu tohto ročníka? Alebo sa len nechali uniesť emóciami a zabúdajú na okolnosti?

Zoberme si len nehodu Vettela s Verstappenom v Suzuke. Z môjho pohľadu klasický pretekársky incident. Na predbehnutie potrebujete vždy dvoch a keďže Maxovi v tejto fáze kariéry ide len o zviditeľnenie sa a nie majstrovské vavríny, tak nemá dôvod uhýbať. Ale pretekársky inštinkt Vettela to vidí inak.

Akurát, že je to práve Sebastian, kto opäť raz končí v hodinách a vyzerá ako príliš veľký optimista. Hamiltonovi by sa vraj niečo také nikdy nestalo, vravia podaktorí… Vážne? Nuž áno, nie hocikomu sa podarilo rozladiť aj samotného Mr. Beana. Podobnosť súboja čisto náhodná.

Vettel sa v tejto sezóne zapojil už do siedmich (!!!) incidentov. Babrák… Môže povedať iba ten, čo nepozná súvislosti a neakceptuje skutočnosť, že piloti jednoducho nie sú roboti. A práve to je to, čo robí F1 a šport takým fascinujúcim. 

Všetci vieme, že na úspech v pretekoch potrebujete v dnešnej ére na 80 percent kvalitnú kvalifikáciu. Potrebujete zjednotený tím, ideálne s podporou druhého jazdca a najmä človečenskú pohodu. Presne toto všetko chýbalo v roku 2011 aj Lewisovi Hamiltonovi. McLaren strácal paru, s Buttonom mali vyrovnané pozície a k tomu rozchod s priateľkou, s otcom, celý svet bol zrazu proti nemu, britský supertalent bol stratený. 

Výsledok? Len s Massom mal v danej sezóne päť kolízií - zvlášť tie v Monaku a Singapure nevyzerajú veľmi "cool". Prirátajte k tomu ako v Kanade zostrelil po štarte Webbera (rovnako ako Vettel Bottasa vo Francúzsku), neskôr trafil aj kolegu Buttona a následne sa z boxov prizeral najväčšiemu triumfu svojho parťáka v kariére. 

Hamilton ukončil sezónu s tromi triumfami až na piatom mieste celkového hodnotenia šampionátu. Na suverénneho Vettela stratil 165 bodov.

Aj podľa priloženého videa môžete vidieť, že ani rešpektovaní odborníci ako Lauda, Stewart, Herbert či Mika Salo sa pri niektorých súbojoch nevedeli zhodnúť. Každá nehoda je totiž iná. V inej rýchlosti, zákrute, situácii, s inými pneumatikami, stratégiou. Kontroverzným nehodám sa nevyhol žiaden šampión, ale dovolím si povedať, že na 99 percent pramenili z nekončiacej túžby po víťazstve. 

Mohli niektorým zabrániť alebo ich uskutočniť šikovnejšie, lepšie? Isteže, na gauči sa súdi oveľa ľahšie, ako v rýchlosti 300 km/h. Navyše ľudský mozog je evidentne skôr nastavený prekryť čiastkové úspechy aktuálnym sklamaním. Nikoho nesúdim, ale občas ma tá absencia rešpektu zabolí aj za samotných pilotov. 

Na druhej strane uznávam, že tifosi musia opakovane prehĺtať poriadne horké pilule. Tiež som očakával, že vrchol sezóny príde až v Abu Zabí. A hoci bolo opäť mimoriadne čulo v zákulisí (upravené pneumatiky Pirelli, interné boje vo Ferrari, zablokovanie nových motorových pravidiel), v konečnom dôsledku sa spravodlivo rozhodlo na trati. Bodka.

V pondelok to bolo presne osemnásť rokov, čo Michael Schumacher zabezpečil Scuderii vytúžený titul. Trvalo mu to päť strastiplných sezón! Vettel práve napĺňa štvrtú a vyžral si toho doposiaľ celkom dosť… 

Na druhej strane barikády navyše stoja dvaja navonok neporaziteľní hegemóni - Mercedes a Hamilton. A hoci som začal zdanlivo nelichotivým prirovnaním, mám pre (čoskoro oficiálne) päťnásobného šampióna ešte jedno: Hamilton 2018 = Vettel 2013. Aj vtedy to v polovici sezóny vyzeralo na veľkú drámu, ale zvyšok roka bol už záležitosťou jediného muža.

Zatiaľ čo Vettel by v tomto ročníku havaroval asi aj na kolobežke, Hamiltonovi vychádza úplne všetko, hoci v prvej tretine takisto ponúkol viaceré zaváhania. Ako minulosť viackrát ukázala, skutočný šampión sa väčšinou dokáže otriasť a vrátiť sa ešte silnejší.

Aj preto sa teším na ďalšie súboje, ktoré nám nielen táto dvojka špičkových jazdcov ešte ponúkne. A sám som veľmi zvedavý, či dokáže o dva roky mladší Vettel vrátiť majstrovský úder svojmu najväčšiemu kariérnemu rivalovi Hamiltonovi… 

Na svoju šancu už totiž dychtivo čakajú noví hrdinovia: Max Verstappen, Charles Leclerc, Daniel Ricciardo. Podotýkam, že tiež len ľudia z mäsa a kostí.

Števo Eisele - komentátor

Instagram:@stevoeiselef1
Twitter: @StevoEisele 

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk