F1.sk F1.sk

Ako sa mohol Pérez počas fázy VSC nalepiť na Grosjeana?
zdroj: Pirelli Motorsport

Ako sa mohol Pérez počas fázy VSC nalepiť na Grosjeana?

Romain Grosjean sa po skončení fázy virtuálneho bezpečnostného vozidla (VSC) posťažoval na to, že Sergio Pérez musel porušiť pravidlá. Ako je inak možné, že na začiatku tejto fázy na neho strácal viac ako dve sekundy, ale ihneď po jej konci ho predstihol a dostal sa na siedme miesto?

"Fáza VSC sa začala v okamihu, ako Grosjean a Pérez začínali svoje kolá," informuje stránka RaceFans. "Počas VSC platí, že jazdci musia zaznamenať o približne 30 percent pomalší čas na celé kolo, ako pri normálnom súťažnom kole. Pérez dokázal na Grosjeana zaútočiť prekuknutím toho, ako je referenčný čas meraný."

Zdroj pripomína, že každý okruh je rozdelený do maršálskych sektorov, ktorých je konkrétne v Suzuke 30. To, ako blízko sú jazdci k stanovenému VSC-času, sa meria každých 50 metrov. Vždy po 50 metroch teda dostanú informáciu, či sú pomalší (pozitívni) alebo rýchlejší (negatívni) ako predurčený čas.

Pravidlo však hovorí o tom, že jazdcovi stačí byť pozitívnym len raz v každom maršálskom sektore. Nuž a keďže má okruh 5 800 metrov, jeden maršálsky sektor meria v priemere skoro 200 metrov. To znamená, že jazdec môže byť pomalší ako stanovená delta len na prvých 50 metroch daného sektoru a potom na to môže šliapnuť. V ďalšom maršálskom sektore opäť výrazne spomalí tak, aby aspoň na chvíľu padol pod stanovenú deltu.

Pretekový inžinier Sergia Péreza Tim Wright sa so svojim pretekárom na toto dobre pripravil a keď videli, že monopost Charlesa Leclerca je odprataný a fáza VSC sa skončí, Pérez na to mohol šliapnuť. Do daného maršálskeho sektoru vstúpil s pozitívnym časom, teda bol pomalší ako je požadovaný čas, takže podmienku splnil. Vo zvyšnej časti tohto 200-metrového sektora už mohol byť rýchlejší a na Grosjeana tak vedel zaútočiť.

"Toto môže byť krátky (sektor)," informoval Wright Péreza v okamihu, ako vstúpil do desiateho maršálskeho sektora. "Pozitívny plus 3,5, už odsúvajú auto." Keď Pérez prechádzal okolo zákruty Dunlop, dostal informáciu, že "fáza VSC sa čoskoro končí". Wright vzápätí Péreza ešte upozornil "ostaň pozitívny, ostaň pozitívny", aby pretekár nič neunáhlil. Auto však pomaly naberalo rýchlosť a keď jazdci prichádzali k Degner 2, fáza VSC sa skončila. 

Pérez mal v tom okamihu výrazne vyššiu rýchlosť ako Grosjean a dokázal sa na neho nalepiť. Francúza to prekvapilo a svojmu inžinierovi hlásil: "Kámo, veď on ulial reštart."

Mexičan sa na Grosjeana takto dotiahol a vďaka ďalším okolnostiam ho následne aj predbehol. Romain mal obuté mediumky a kvôli predchádzajúcemu mini-požiaru mu nefungovali senzory, takže nevedel, ako má zahriate pneumatiky. Pérezove softy naopak ožili omnoho rýchlejšie a v oblasti 130R už chystal útok, aby sa v šikane definitívne dostal dopredu.

"Podvádzal," kričal Grosjean. "Kámo, toto nie je možné, bol som plus 0,3. A pozíciu mi teraz ani nevrátil späť. Musíme to rozanalyzovať. Držal som sa presne svojej delty a Pérez na začiatku fázy strácal 2,4 sekundy, no aj tak ma po nej predstihol. Musíme preveriť, či tu nebola chyba v systéme. Myslel som si, že som to zvládol dobre."

Pérez pred novinármi neprezradil, ako sa mu to všetko podarilo a vyjadroval sa tajomne: "Po reštarte sa mi ku Grosjeanovi podarilo priblížiť. Keď som potom videl príležitosť, išiel som po nej..."

Najnovšie z kategórie: Sergio Pérez

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk