F1.sk F1.sk

Whiting vysvetlil, prečo Vettel nebol potrestaný (VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Whiting vysvetlil, prečo Vettel nebol potrestaný (VIDEO)

Jednou z hlavných udalostí Veľkej ceny Japonska bola kolízia Sebastiana Vettela s Maxom Verstappenom. Nemec v ôsmom kole útočil na tretie miesto, dostal sa k Verstappenovmu boku, ibaže ten mu v zákrute nenechal toľko miesta, ako potreboval. Ľavými pneumatikami bol na vnútornom obrubníku, ale ani to nestačilo a prišlo ku kolízii.

Vettel na druhej strane nepredbiehal na celkom tradičnom mieste a v tejto zákrute si to doslova žiadalo problém. Podľa analýzy Anthonyho Davidsona však chvíľu predtým videl, že Verstappenovo auto je v režime dobíjania batérie a tým pádom nemá maximálnu rýchlosť - Vettel ju mal naopak pripravenú a vedel využiť dodatočný "boost". Aj preto riskoval.

Napokon na to doplatil a prepadol sa na posledné devätnáste miesto, z ktorého to vytiahol ešte na šiestu priečku. Za tú však získal len osem bodov a jeho strata na Lewisa Hamiltona sa prehĺbila už na 67 bodov.

"Seb sa pokúšal ísť zvnútra a bol to opodstatnený manéver," začal svoje vysvetľovanie riaditeľ pretekov FIA Charlie Whiting na tradičnom brífingu. "Dostal sa už napoly k jeho boku, Max zatočil. Bola to taká klasika. Ako viete, kým nie je možné jednému pretekárovi pripísať úplnú alebo dominantnú časť viny, tak komisári normálne netrestajú. Názory na to, či oboch pretekárov môžeme viniť rovnako, sa môžu líšiť, ale určite nemôžeme nikomu z nich pripísať dominantnú časť viny."

Verstappen túto kolíziu prirovnal k stretu s Vettelom z VC Číny, ktorý sme registrovali ešte v apríli. Vtedy za to dostal desať trestných sekúnd. "To bolo vo vlásenke, do ktorej sa hnal zvnútra a Seba trafil takmer v štýle T-nárazu," hovoril Whiting. "Nemyslím si, že tieto dve udalosti mali niečo podobné."

"Teraz som si tú čínsku záležitosť opätovne nepozeral, ale spomínam si na to tak, že celkom jednoznačne išlo o zavinenie kolízie. Sebastian sa však teraz snažil o pravý predbiehací manéver. To, čo spravil Max v Číne, bolo podľa mňa prinajlepšom oportunistické."

Verstappena okrem toho hnevala skutočnosť, že za incident s Kimim Räikkönenom dostal päťsekundový trest. "Toto bolo celkom jasne na trest, pretože Max vyšiel mimo trate a vrátil sa na ňu nebezpečne," skonštatoval Charlie Whiting. "Musíte sa vrátiť bezpečne, no tam už bol Kimi, ktorého takto vytlačil mimo. Toto bolo podľa mňa pre komisárov celkom jednoznačné."

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk