F1.sk F1.sk

Čo sa stalo s Toro Rosso? Gaslyho napálila stratégia, Hartleyho štart
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Čo sa stalo s Toro Rosso? Gaslyho napálila stratégia, Hartleyho štart

Všetko sa pre Toro Rosso a domácu Hondu vyvíjalo vynikajúco. Pred dvojicou juniorov Red Bullu štartovali len piati pretekári, nuž sa očakávalo, že sa tím pred svojimi fanúšikmi vytiahne a upevní si pozíciu ôsmeho tímu šampionátu. Napokon však výsledkovo sklamali.

Na body nedosiahli, hoci sa žiaden nezaplietol do zbytočných šarvátok z inými jazdcami. Zisk len jedenásteho a trinásteho miesta Pierra Gaslyho poriadne rozladil. Bolo to z neho cítiť aj pri popretekových rozhovoroch.

"Naozaj neviem, prečo sme šli v prvom stinte tak dlho," krútil hlavou Gasly nad rozhodnutím pokračovať na supersoftoch až do 29. kola. "Štyri alebo päť áut zvládlo undercut na nás."

Pritom až dovtedy Gasly jazdil na siedmej priečke za Romainom Grosjeanom. Po výmene pneumatík sa však zaradil na nelichotivé trináste miesto. Odštartoval honbu za bodmi, no nestačilo to. Dve kolá pred koncom ho predbehol Carlos Sainz.

Pierre Gasly
Toro Rosso Content Pool

"Úprimne, ani sa mi o tom nechce hovoriť. Polovicu pretekov sme boli na siedmom mieste a potom, po zastávke, sme spadli na dvanáste alebo trináste," sklamane konštatovala nádej Red Bullu. "Nasadili sme mäkkú zmes a užil som si pár predbiehacích manévrov. Po desiatich alebo pätnástich kolách sa však vytvorili obrovské pľuzgiere. Na rovinkách som ledva čosi videl, lebo zo zadných pneumatík boli v podstate štvorce."

"Snažil som sa tých posledných dvadsať kôl prežiť, ale bolo to veľmi ťažké. Je to veľká škoda. Po takej dobrej kvalifikácii by bolo skvelé tu v Japonsku odmeniť tím a Hondu s nejakými bodmi," dodal Gasly.

Pierre Gasly pred Pérezom a Ricciardom
Toro Rosso Content Pool

Brendon Hartley štartoval z lepšej pozície ako kolega Gasly, no ani to mu nakoniec nepomohlo. Skončil až trinásty. "Pre každého v Toro Rosso to bol deň plný sklamania. Naše autá štartovali na šiestom a siedmom mieste, no obe skončili mimo bodov."

Novozélanďanove útrapy sa začali už na štarte, kde sa výrazne prepadol. "Mal som biednu trakciu, obrovské pretáčanie kolies. Pred druhou zákrutou som stratil niekoľko pozícií. Nemal som pritom pocit, že by som mal nejakú zlú štartovú procedúru. Musíme to skontrolovať."

Po počiatočnom prepadnutí sa na desiate miesto stratil ešte niekoľko pozícií. Na štarte totižto "masívne prehrial zadné pneumatiky". "Sú také citlivé, že to ovplyvnilo celý môj prvý stint. Na konci som ich opäť dostal na optimálne hodnoty. Časy na kolo už boli konkurencieschopnejšie. Mohol som zostať vonku aj o čosi dlhšie. Potom sme však zastavili a objavil som sa za oboma Williamsami. Trvalo mi pár kôl, kým som sa dostal cez Lanca Strolla. Sirotkina som predbehol vďaka dobrému manévru a potom som sa zasekol za Marcusom Ericssonom."

Brendon Hartley
Toro Rosso Content Pool

Problémy s trakciou však neodišli, v druhom stinte sa objavili opäť. "Mal som oveľa lepšiu rýchlosť, ale s problémami s trakciou som nevedel predbiehať. Na zadných pneumatikách sa začali objavovať pľuzgiere. Pokiaľ viem, druhé auto malo rovnaký problém. Značne som sa trápil."

"Celý rok sme s pneumatikami dobre pracovali, no tieto preteky boli opakom. Treba pochopiť, čo sa to dnes stalo," hovoril na záver Hartley. "Sklamanie z toho, že sme na bodoch nemali žiadne auto po takej sľubnej kvalifikácii, bolo zrejmé."

Najnovšie z kategórie: AlphaTauri

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk