F1.sk F1.sk

Whiting: Alonso mal Strollovi vrátiť pozíciu
zdroj: McLaren

Whiting: Alonso mal Strollovi vrátiť pozíciu

Formula 1 je zlá. Aj takéto vyjadrenie dnes do sveta pustil Fernando Alonso potom, čo ho komisári potrestali za skrátenie si trate a získanie výhody. Podľa Charlieho Whitinga pritom stačilo, keby pozíciu Lancovi Strollovi, s ktorým zvádzal súboj, vrátil.

Stroll začal Alonsa predbiehať už na rovinke a v zákrute 130R sa zdalo, že svoj manéver úspešne dokonal. Španiel mal však dostatočnú rýchlosť, aby sa postupne posunul až na Strollovu úroveň. Ten mu nenechal dostatok miesta a Alonso musel vybehnúť na trávu. Vyhol sa šikane a na trať sa pripojil až za poslednou zákrutou —  zaradil sa pred Strolla.

Podľa Whitinga sa Oviedčan snažil použiť incident so Strollom ako výhovorku, aby si mohol skrátiť trať a získať pozíciu. "Komisári mali pocit, že bolo dokonale jasné, čo Fernando spravil. Skrátil si šikanu, prešiel cez štrk a vrátil sa ďaleko, ďaleko vpredu."

"Podľa mňa bolo zrejmé, že výjazdom mimo trate získal výhodu. Komisári však mali zato, že Stroll Fernanda vytlačil. Mohli by ste teda povedať, že nakoľko bol vytlačený, tak bol oprávnený skrátiť si trať. Nie, nebol. Nemal si vziať tú pozíciu, no Stroll ho zas nemal vytlačiť. Podľa nich teda mali obaja dostať päťsekundový trest za dva samostatné priestupky," vysvetľoval riaditeľ pretekov.

Alonso mal Strollovi pozíciu vrátiť, podľa Whitinga by sa v tom prípade trestu vyhol podobne, ako sa to stalo neskôr pri súboji s Hartleym. "Keby ju vrátil, nemyslím si, že by bol Fernando potrestaný. To by bolo dosť jasné. A potom druhýkrát sa už pozície v prospech Brendona Hartleyho vzdal, no nie v tom prvom prípade."

Šikanu si v pretekoch skrátil ešte aspoň jeden pilot: Valtteri Bottas. Naňho vyvíjal tlak Max Verstappen. Fín sa rozhodol svoje prebrzdenie vyriešiť tým, že nebude rešpektovať hranice trate. Komisári v tomto prípade netrestali, čo Verstappena popohnalo k vyjadreniu, podľa ktorého to bude nabudúce riešiť rovnako.

"Je to hlúpe," uviedol na margo Holanďanových slov Whiting. "Tu bolo zrejmé, že Valtteri prebrzdil. Spravil chybu. Pozreli sme sa na minisektory; stratil tam voči Maxovi pol sekundy. Nebol v ohrození, nebolo to teda o tom, že by sa vďaka skráteniu si šikany udržal vpredu. Bola to len chyba."

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk