F1.sk F1.sk

Vettel Verstappenovu obranu neschvaľuje: Tlačí na to vtedy, keď by už nemal
zdroj: Twitter/F1

Vettel Verstappenovu obranu neschvaľuje: Tlačí na to vtedy, keď by už nemal

Víkend Sebastiana Vettela najvýraznejšie poznačili dve udalosti. Prvou bola nepodarená kvalifikácia, v ktorej stratégia tímu nezafungovala podľa predstáv, a druhou nedeľný útok na Maxa Verstappena, podľa niektorých zbytočne agresívny. Nemec sa pokúsil pilota Red Bullu predbehnúť v zákrute Lyžica, no keďže ide o pomerne úzky úsek trate a navyše rýchly, dvojica kolidovala.

Nemec nemusel toľko riskovať. Max Verstappen dostal trest za nebezpečný návrat na trať, pri ktorom vytlačil na trávu Vettelovho kolegu Räikkönena. Komisári mu udelili päťsekundový trest, ktorý by si v každom prípade odpykal počas zastávky v boxoch.

Vettel prekvapil, keď so svojím atakom nečakal. Dalo by sa to vysvetliť tým, že ho tím o Verstappenovom treste neinformoval. To však Vettel po pretekoch odmietol. Na otázku, či o ňom vedel, odpovedal jednoslovne: "Áno." V tímovej vysielačke po pretekoch povedal: "Ak by som nešiel po tom priestore, a ten tam bol, tak to by som mohol rovno zostať doma."

"Tlačil som na to, aby som ho predbehol. Nebol som však zúfalý," rozhovoril sa pilot Ferrari už v zóne pre novinárov. "Vedel som, že má trest, no zároveň som cítil, že som rýchlejší. Na rovinke mu dochádzala batéria. Mal som dobrý výjazd a dobiehal som ho. Bolo tam miesto, uvidel ma, nuž sa bránil. Ja som však už bol na vnútrajšku."

Vettel už dlhšie vníma defekty vo Verstappenovej obrane: "Akonáhle si uvedomí, že niekto je blízko alebo vedľa neho, tak sa podľa mňa snaží zatlačiť, keď by už nemal. Pozrite sa, Kimi bol mimo trate, keď sa on vracal... Ak by Kimi pokračoval, tak by kolidovali. Nie je správne, že sa vždy musí uhnúť ten druhý."

"Ja som tam priestor mal, inak by som do toho nešiel," zdôraznil Vettel. "Celým poľom som sa dostal bez problémov. Niekedy to bolo bližšie, inokedy som mal viac priestoru. Je normálne, že je to miestami tesné. Vždy však musíte nechať miesto. V tom prípade som nemal kam ísť. Potom sme sa dotkli."

Neuvažuje o tom, že v budúcnosti zmení prístup pri útokoch na Verstappena? Nebude radšej opatrnejší? "Pýtate sa aj jeho, či si dvakrát rozmyslí predtým, ako sa ide brániť? Všetci tu pretekáme, je to súčasť pretekania. Ja ten manéver neľutujem. Pri takomto výsledku by ste to spravili inak, pri spätnom pohľade je to vždy ľahké. Ako som však už povedal, jemu dochádzala batéria, ja som pridával, lebo som si ju šetril. Mal som rýchlosť a tú zákrutu by som zvládol. Bol som po jeho boku, no nedal mi dosť priestoru."

Ferrari už prakticky prišlo o ďalší majstrovský titul, v Austine sa už bude počítať, za akých podmienok sa Hamilton stane päťnásobným šampiónom. Členovia tímu musia byť dosť skleslí z toho, že druhý rok po sebe prehrali v priamom súboj s Mercedesom...

"Toto je asi najťažší... Podľa mňa je inšpiratívne, že keď vojdete do garáže, tak chlapci sú zapálení. To určite pomohlo. Posledných pár týždňov nebolo pre nás ľahkých, ale keď uvážime, aké boli náročné, tím nie je zlomený. Z našej pozície to máme ťažké. Dávame do toho všetko, stále sú tu nejaké veci, ktoré potrebujeme pochopiť a o aute sa naučiť. Ak sa preteky budú aj naďalej vyvíjať takto, tak je už koniec, ale dávame do toho svoje maximum," dodal Vettel.

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk