F1.sk F1.sk

McLaren nominovať pneumatiky nezabudol, takto to vraj chcel
zdroj: McLaren

McLaren nominovať pneumatiky nezabudol, takto to vraj chcel

Pneumatikový výber McLarenu vyčaril úsmev na tvárach mnohých fanúšikov konkurencie, Alonsovi a Vandoornovi priaznivci sa zas chytali za hlavy. Najskôr sa hovorilo o tom, že tím zabudol Pirelli nahlásiť, koľko ktorých zmesí bude chcieť. Dnes to Gil de Ferran poprel, podľa jeho slov to takto McLaren plánoval.

So štyrmi sadami mediumiek, piatimi softami a štyrmi supersoftami McLaren v Japonsku veľa vody nenamútil. Alonso s Vandoornom si síce supersofty na kvalifikáciu nechali, no keďže ich v tréningoch takmer vôbec neskúšali, mali len malú predstavu o tom, do čoho idú. Alonso na nich jazdil v kvalifikácii vôbec prvýkrát, Vandoorne sa s nimi zoznamoval v druhom tréningu.

"V skoršej časti tohto roka sme sa zhodli na tom, že naše auto pracuje lepšie s tvrdšími pneumatikami," vysvetľoval rozhodnutie McLarenu Gil de Ferran. "Hlavne na takomto type trate s veľkými 'géčkami' a dlhými sekvenciami zákrut. Toto by bola vhodnejšia voľba. Ako sa nakoniec ukázalo, pomýlil sme sa. Celý víkend sme strávili vysporadúvaním sa s nie optimálnou voľbou. To je všetko."

"Bol to úmyselný výber," zdôraznil. "Niekde v tlači som čítal, že sme si zabudli vybrať pneumatiky a kvôli tomu sme dostali štandardnú nomináciu Pirelli. To však nie je pravda."

Stoffel Vandoorne
McLaren

Vandoorne a Alonso aj kvôli výberu gúm vyštartujú až z osemnástej a devätnástej priečky. Obaja však majú zato, že pneumatiky v tomto prípade nezohrali veľkú úlohu.

"Možno sme nemali najlepšiu prípravu na kvalifikáciu, ale s výkonom, ktorý na tomto podujatí máme, si nemyslím, že by sme výsledok nejako zmenili," znela reakcia Stoffela Vandoorna. "S pneumatikami, ktoré budeme mať zajtra k dispozícii, to možno bude aj dobré, ak bude z nejakého dôvodu horúco a začnú sa tvoriť pľuzgiere."

Alonso so svojím kolegom súhlasí: "Celý víkend sme strávili na pneumatikách, na ktorých budeme pretekať. V skutočnosti si myslím, že sme mali lepšiu prípravu ako po iné víkendy."

"Preberám za to plnú zodpovednosť," vyhlásil Gil de Ferran. Faktom však je, že výber pneumatík pre VC Japonska bolo treba nahlásiť do 29. júna. De Ferran nastúpil do svojej pozície až 4. júla. Rozhodnutie teda padlo ešte za čias Érica Boulliera.

"Keď sa teraz pozrieme späť, myslím si, že by sme asi prijali iné rozhodnutie. Chlapci, ktorí sú tu na mieste, spravili dobrý rozvrh jázd, ktoré pneumatiky a kedy použiť. Keď sa pozrieme na údaje z kvalifikácie, vidíme, že našli veľmi dobrý balans," pokračoval technický riaditeľ McLarenu. "Obaja naši chlapci, hlavne Fernando, ktorý šiel nadoraz, toho z áut nemohli dostať viac."

"Keď sa však pozriem s odstupom na to, ako to s pneumatikami pred pretekmi vyzerá, nemyslím si, že to bolo až také zlé. Každopádne sa pozeráme aj dozadu, zdvíhame ruku a hovoríme, že sme sa možno mali rozhodnúť inak," dodal 50-ročný Parížan.

Najnovšie z kategórie: Gil de Ferran

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk