F1.sk F1.sk

Prečo Hamilton nešiel do boxov o kolo skôr? (VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Prečo Hamilton nešiel do boxov o kolo skôr? (VIDEO)

Mercedes sa v priebehu Veľkej ceny Ruska dopustil malého strategického zaváhania. Valtteri Bottas prišiel do boxov v dvanástom kole a úspešne tak odrazil možný undercut zo strany Sebastiana Vettela.

Očakávalo sa, že o kolo neskôr spraví to isté aj Lewis Hamilton, ale nespravil a Ferrari ponúknutú šancu využilo. Rýchlo povolalo Vettela a realizovalo undercut, takže Nemec poskočil z tretieho miesta na druhé. Prečo to zaváhanie?

"Keď išiel do boxov Valtteri, Lewis sa dokázal o niečo zrýchliť - pomohla mu k tomu jazda v čistom vzduchu," začal svoje vysvetľovanie inžinier Mercedesu Andrew Shovlin. "Odrazu bol celkom dosť výrazne rýchlejší, išlo približne o šesť desatín sekundy. Mysleli sme si, že vďaka tomu získame niečo k dobru a možno takto zdoláme aj Verstappena."

Max Verstappen zohrával v uvažovaní dôležitú rolu. Mal obuté softy a bolo jasné, že na trati s nimi ostane veľmi dlho: Mercedes teda chcel zabezpečiť, aby sa Hamilton na trať vrátil pred ním. Strieborní verili, že s ultrasoftami si dokáže vybudovať potrebný náskok a po prezutí sa na trať vráti pred Holanďanom.

Ibaže to nevyšlo: "Bohužiaľ to bolo tak, že keď sme dali pneumatikám tvrdo zabrať, ultrasofty začali odchádzať. Predsa len to nie je veľmi silná pneumatika..."

Tým pádom však Hamilton stratil cenné kolo, počas ktorého ho Vettel "undercutol". Taktizovanie s Verstappenom nevyšlo. 

"Pravda je napokon taká, že sme do boxov mali prísť o kolo skôr," uznal Shovlin. "Ferrari to využilo a Vettela povolalo na výmenu, vďaka čomu na nás dokázali realizovať undercut. Neprebehlo to teda podľa plánu a nespravili sme to, čo sme mali spraviť. Pred ďalšími pretekmi si na to ešte posvietime."

Nuž a nebolo by najlepšie, ak by Hamilton prišiel do boxov celkom prvý? Teda v dvanástom kole ako Bottas? "Uvažovali sme o tom, ale nevedeli sme, aký rýchly dokáže byť Lewis v čistom vzduchu. Nuž a nevedeli sme ani to, počas koľkých kôl na to s ultrasoftami bude môcť šliapať."

"Aj to bol dôvod, pre ktorý sme ho nechceli povolať. Navyše sme vedeli, že na trať by sa vrátil za Verstappenom a kvôli tomu by sme boli vystavení ohrozeniu zo strany Ferrari," dodal Andrew Shovlin.

Ak viete po anglicky, pozrite si priložené video. Mercedes opäť otvorene odpovedá na viacero zaujímavých otázok.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rusko

Pozri viac

Magazín

Pozri viac