F1.sk F1.sk

Wolff musel zvládnuť Hamiltona s Rosbergom: Boli ako vulkán, ktorý mal explodovať
zdroj: TASR/AP

Wolff musel zvládnuť Hamiltona s Rosbergom: Boli ako vulkán, ktorý mal explodovať

Z kedysi nerozlučných priateľov sa v priebehu štyroch spoločných rokov v Mercedese stali súperi na nože. Obaja sa snažili využiť každú drobnosť na to, aby svojho súpera zrazili na kolená. Toto Wolff ako ich šéf mal čo robiť, aby tím úplne nerozpolili.

"Dovtedy sme nezažili situáciu, že by o titul bojovali obaja jazdci. To spravilo [z roku 2014] úplne iný kaliber," hovoril v oficiálnom podcaste Formuly 1 Beyond the Grid Toto Wolff. "Uvedomíte si, že obaja sú hotoví alfa jazdci. Obaja chcú vyhrať šampionát, žiaden z nich nie je druhý pilot. Bolo to trochu ako vulkán, ktorý sa začínal triasť a napokon vybuchne. Každá jedna kontroverzná situácia prerástla do niečoho väčšieho. Bol to rušivý prvok pre tím, ktorý to musel manažovať. Pretože sme všetci ľudia, vždy to bolo skomplikované emóciami. Občas máte jedného pilota radšej ako druhého. To býva normálne."

Toto Wolff prezradil, že si rady pýtal od Alaina Prosta, ktorý mal s problémovým vzťahom s tímovým kolegom bohaté skúsenosti, veď zažil veľkú rivalitu v čase, keď s Ayrtonom Sennom pôsobili v McLarene.

"Mal som rozhovor s Alainom Prostom ešte v roku 2014, z ktorého som sa veľa naučil," vysvetľoval Wolff. "Pýtal som sa ho na to, čo sa medzi ním a Sennom pokazilo. Dvaja velikáni sledovali, ako sa ich vzťah rozpadá. Vyústilo to v kolíziu na trati."

"Povedal, že najväčším problémom bola transparentnosť manažmentu. Nikdy nevedeli, čo bolo na agende vedenia McLarenu. Nikdy ste tam nevedeli, či sa ide na vás, či sa politizovalo vo váš prospech alebo proti vám," prezradil Viedenčan, ktorý spravil všetko preto, aby piloti Mercedesu vždy presne vedeli, na čom sú. "Už veľmi skoro som sa snažil do tímu priniesť absolútnu transparentnosť — o veciach sme sa rozprávali. Niekedy to bola nepríjemná pravda, veci, ktoré nechcete počuť."

"V priebehu rokov sme sa lepšie spoznali, začali sme jeden druhému veriť. Nepríjemná pravda je niečo, čo nám veľmi pomáhalo v dosahovaní cieľov. Proste to všetko vypustíte zo seba. Niekedy súhlasíte, inokedy sa zhodnete, že sa nezhodnete. Potom aspoň rozumiete postojom toho druhého. Toto je veľmi dôležité a takto som to riešil s Nicom a Lewisom. Nebolo to však len o mne. Do procesu bolo zapojených veľa ľudí z tímu. Boli veľmi nápomocní a riešili to rovnakým spôsobom ako ja," dodal Wolff.

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk