F1.sk F1.sk

Räikkönen do Sauberu ešte ani neprišiel a už mu pomáha na všetkých frontoch
zdroj: Ferrari

Räikkönen do Sauberu ešte ani neprišiel a už mu pomáha na všetkých frontoch

Sauber ulovil po Alfe Romeo ďalšie veľké meno: Kimiho Räikkönena. Fín pretekal v švajčiarskom tíme na začiatku svojej kariéry a hoci sa do svojho bývalého pôsobiska vráti až o rok, zisky už Sauberu začína produkovať teraz. Nie je to však len o financiách a sponzoroch, v tíme sa výrazne zlepšila atmosféra a aj motivácie je viac.

"Reakcia v továrni bola obrovská," povedal pre Autosport Frédéric Vasseur, šéf Sauberu. "Uvedomiť si, že by sa do projektu mohol zapojiť niekto ako Kimi, že tímu verí, že verí každému v tíme, to je obrovskou vzpruhou. Pridáva vám to na sebadôvere: 'Tento chlapík predo mnou, majster sveta, má zato, že viem odviesť dobrú prácu, tak poďme do toho naplno!' Bol som v konštrukčnej kancelárii, keď sme interne rozoslali e-mail, ktorý informoval o tom, že sa ku nám Kimi pripojí. Reakcia bola takáto: 'Páni!'"

Keďže Sauber má na rozdiel od väčšiny tímov, ktoré sídlia vo Veľkej Británii, továreň v švajčiarskom Hinwile, mal aj často problém nájsť kvalitných ľudí. Tí uprednostnili domáce prostredie a stajne s lepšími vyhliadkami. To by sa s príchodom Kimiho Räikkönena mohlo zmeniť podobne, ako sa to začalo meniť po príchode Alfy Romeo.

"Rovnaký nápor sme mali aj potom, čo sa pripojila Alfa," prezrádza Vasseur. "Predtým sme museli životopisy naháňať, potom sme ich dostali tony. Myslím si, že to bude rovnaké aj pri Kimim. Nábor je dôležitý. Nejde tu o čísla, musíte nájsť toho správneho. Ak bude padok presvedčený, že máme dobrý projekt, dostaneme aj viac životopisov. Myslím si, že Kimi je sčasti za tou motiváciou. On presvedčí ľudí v padoku. Ak sa Kimi pripája k Sauberu, verí tomu projektu. Všetci budú potom robiť to isté."

Frédéric Vasseur
Sauber

Rodák z francúzskeho Draveilu pokračuje peniazmi: "Kimiho potvrdenie bolo obrovským postrčením aj ohľadom marketingu. Dopady budeme spoznávať v priebehu týždňov. Na štartovom rošte bude o rok jedným z troch majstrov sveta so Sebom a Lewisom. Má to obrovský dopad. Od sponzorov dostávame ponuky v každej jednej oblasti. Je to zvláštny pocit. Možno som jeho vplyv dokonca aj podcenil. Nie som veľkým fanúšikom sociálnych sietí, ale je to obrovská vec."

Sauber v tejto sezóne dosiahol na poli techniky veľké zlepšenie a chce v tom pokračovať aj budúci rok. Aj preto bol prakticky prvým tímom, ktorý zastavil práce na tohtoročnom monoposte. Pri vývoji auta pomôže aj skúsený Räikkönen.

"Má reputáciu dobrého technika s veľmi dobrou spätnou väzbou. Keď máte 450 ľudí, je asi dôležitejšie mať takéhoto chlapíka, ako keby ste boli dva alebo trikrát väčší. V poli jazdcov musíte mať silného lídra. Dáva dobrú spätnú väzbou a pravdepodobne je jeden z najlepších — alebo najlepší," pokračoval Vasseur. "Pred dvanástimi mesiacmi by sme Kimiho nečakali, no pred dvanástimi mesiacmi sme neboli vôbec nikde. Nevedel som si predstaviť, že by som presvedčil Kimiho, aby sa pripojil do tímu!"

"Veľká vďaka patrí všetkým v tejto spoločnosti, pretože sme dosiahli veľké zlepšenie. Myslím si, že Kimi si pretekanie u nás užije," dodal šéf Sauberu.

Najnovšie z kategórie: Frédéric Vasseur

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk