F1.sk F1.sk

Whiting o čiare, ktorá mala trestať: Škoda farby
zdroj: Baku City Circuit

Whiting o čiare, ktorá mala trestať: Škoda farby

Po piatkových tréningoch sa na vonkajšej strane singapurskej siedmej zákruty objavila žltá čiara. Tú FIA namaľovala preto, že mala obavy z prekračovania hraníc trate na tomto mieste. Charlie Whiting ju po víkende hodnotí ako zbytočnú. Priestupku sa tu nedopustil prakticky nikto.

Jazdci sa najskôr báli toho, že ako sa trať začne zrýchľovať, začne sa viac vyplácať aj jazda mimo vyznačenej trate. Pogumovaný asfalt by totižto autám dovolil prejsť zákrutu vo vyššej rýchlosti, na ktorej udržanie by mohli využívať práve oblasť medzi obrubníkom siedmej zákruty a bariérou.

"Úprimne povedané, podľa mňa to bola vyhodená farba," hodnotil tento počin Charlie Whiting. "Budúci rok sa pozrieme na iné riešenie, no po piatku to jednoducho nebolo možné. Myslím si, že v kvalifikácii, pokiaľ to nemalo odstrašujúci efekt, čo teda pochybujem, chodili dva metre od tej čiary. Domnievam sa, že bolo lepšie zostať na obrubníku a neísť cezeň."

Jazdci dostali varovanie aj ohľadom pretekov. Tri dotyky s čiarou by pilotom prešli, no každý ďalší by bol okamžite hlásený komisárom. Napokon sa však počas celých pretekoch spomínanej čiary dotkli len dve autá. "Boli to len dve bojujúce autá, teda absolútne žiaden dôvod na obavy."

Zmenou si v Singapure prešla aj sekcia medzi šestnástou a sedemnástou zákrutou, blízko ktorej v premiérových pretekoch narazil Nelson Piquet. V dôsledku tejto úpravy ide podľa oficiálnych štatistík o úplne nový okruh, teda Kevin Magnussen svojím najrýchlejším kolom v pretekoch stanovil aj nový celkový pretekový rekord. Trať sa totižto skrátila o dva metre.

"Neviem, čo to spôsobilo v časoch na kolo," priznal Whiting, ktorý si je ale "istý" tým, že dosiahnutie nového traťového rekordu sa nedá pripísať tomu, že okruh je o dva metre kratší. "Stále môžeme porovnávať (s predošlými rekordmi), aj keď podľa časomeračov je toto nový okruh a preto aj nový traťový rekord."

Najnovšie z kategórie: Singapur

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk