F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po Veľkej cene Singapuru 2018
zdroj: Pirelli Motorsport

Veľká cena Singapuru sa do kalendára Formuly 1 dostala v roku 2008. Jej premiérovú pole position získal vtedajší pretekár Ferrari Felipe Massa s časom, ktorý o desať rokov neskôr, na VC Singapuru 2018, prekonal Lewis Hamilton o celých 8,786 sekundy, aj keď treba pripomenúť, že si trať prešla niekoľkými zmenami.

Takéto, ale aj mnohé iné zaujímavé štatistiky zozbierali reportéri nemeckého Auto Motor und Sport.

• Lewis Hamilton vyhral z pole position svoje 44. preteky, čo je aj jeho štartovné číslo vo Formule 1.
  • Rodák zo Stevenage doteraz stál na pódiu 129-krát, z toho až v 80 prípadoch v kombinéze strieborných šípov.
  • Briti v Singapure oslávili 660. umiestnenie svojho krajana na pódiu.
  • V počte víťazstiev v hybridnej ére Mercedes výrazne prekonáva konkurenciu. Lewis Hamilton cez víkend pripísal na konto nemeckého tímu 70. triumf. Mimo Mercedesu vyhrali už len dve stajne: Ferrari (13) a Red Bull (11).
Lewis Hamilton
Pirelli Motorsport
  • Vôbec prvýkrát v histórii sa do prvého radu postavili Lewis Hamilton a Max Verstappen, zároveň šlo o 111. štart auta Mercedesu z prvého radu.
  • Toto boli 100. preteky, v ktorých Red Bull viedol v aspoň jednom kole. Od monackého víťazstva si Daniel Ricciardo pripísal prvé kolá v čele pretekov, na prvej priečke sa objavil aj Verstappen.
  • Lewis Hamilton sa v Singapure vyrovnal Sebastianovi Vettelovi. Najskôr tým, že získal svoju štvrtú pole position a potom aj štvrtým triumfom. Toľko ich mal doteraz len Vettel.
  • Mercedes je prvým tímom, ktorý v Singapure vyhral viac ako tri razy. V Marina Bay vyhrali aj piloti Red Bullu (3), Ferrari (2), McLarenu (1) a Renaultu (1).
Kevin Magnussen
Haas
  • Kevin Magnussen prepísal ziskom najrýchlejšieho kola viacero rekordov. Šlo o premiérové najrýchlejšie kolo pre samotného Magnussena, pre celé Dánsko aj pre americký tím Haas.
  • Lewis Hamilton, Sebastian Vettel a Max Verstappen stáli spoločne na stupňoch víťazov ešte len po tretíkrát — po VC Číny 2017 a tohtoročných pretekoch v Belgicku.
  • Michael Schumacher vyhral vo svojej najlepšej päťročnici 48 pretekov (medzi rokmi 2000 a 2004). Lewis Hamilton ich dokázal od roku 2014 vyhrať už 47.
  • Hamilton doteraz odjazdil v Mercedese 113 pretekov, čo je rovnako veľa ako Vettel v Red Bulle. Brit však nazbieral o desať prvých miest viac (Hamilton 48, Vettel 38).
Sebastian Vettel
TASR/AP
  • Vettel vie stále získať titul aj bez Hamiltonovej smoly. Stačí, aby všetky zvyšné preteky vyhral — v tom prípade by mohol Hamilton vo všetkých skončiť hoci aj druhý, no Vettel by bol aj tak o dva body majstrom.
  • Obe autá Red Bullu dorazili do cieľa prvýkrát od Veľkej ceny Francúzska.
  • Maxovi Verstappenovi ušiel rekord najmladšieho držiteľa pole position o 0,319 sekundy. Ak by Hamiltona v sobotu prekonal, zosadil by Sebastiana Vettela, ktorý mal na pretekoch v Taliansku 2008 o 88 dní menej. Pilot Red Bullu mu toto prvenstvo stále môže vziať!
  • Holanďan natiahol rekord v počte získaných pódiových umiestnení bez toho, aby stál na pole position. Takto ich získal už sedemnásť. Druhého muža v tomto rebríčku prekonal už dávnejšie, Richie Ginther má o tri pódiá menej.
Max Verstappen
Red Bull Content Pool
  • Pri pódiách nesmieme zabudnúť na smutného rekordéra Nica Hülkenberga. Nemec zveľadil svoj rekord v počte odjazdených pretekov bez toho, aby niektoré z nich skončil v prvej trojke. Teraz ich má na konte rovných 150. Druhý Adrian Sutil zaostáva o celých 22 pretekov.
  • Singapurská veľká cena je len druhou v histórii Formuly 1, v ktorej prvá šestka došla do cieľa v rovnakom poradí, z akého vyštartovala. Prvýkrát sa to udialo tento rok v Monaku.
  • Charles Leclerc má po pätnástich pretekoch sezóny na konte pätnásť bodov. V hodnotení Pohára jazdcov je tiež pätnásty.
  • Kimi Räikkönen sa prehupol cez hranicu tisícky majstrovských bodov získaných pre Ferrari. Viac ich majú len Fernando Alonso (1190), Michael Schumacher (1066) a Sebastian Vettel (1044).
Kimi Räikkönen
Ferrari
  • Hoci sa mnohí na Singapur dívajú ako na predĺžené Monako, za jedenásť rokov sa len Sebastianovi Vettelovi podarilo v jednej sezóne (2011) vyhrať na oboch okruhoch.
  • Singapurské preteky boli tohtoročnými prvými, v ktorých autá vyštartovali presne podľa výsledkov z kvalifikácie.
  • Až v siedmich z doteraz odjazdených pätnástich pretekov sme na pódiu nevideli dvoch pilotov s rovnakými kombinézami. To sa ešte v hybridnej ére nestalo.
  • Bezpečnostné vozidlo bolo zatiaľ použité v každých singapurských pretekoch. Bernd Mayländer tu na čele odjazdil už 72 kôl, čo je viac ako dĺžka jednej veľkej ceny.