F1.sk F1.sk

Newey: Iba Vettel je ako Senna
zdroj: Ferrari

Newey: Iba Vettel je ako Senna

Adrian Newey pozná Sebastiana Vettela veľmi dobre, veď spoločne priviedli Red Bull k štyrom majstrovským titulom. Z istého uhla dokonca vidí v nemeckom pretekárovi legendárneho Brazílčana Ayrtona Sennu, no keď sa na Vettela pozrie z inej strany, musí uznať, že sa nemôže porovnávať s velikánmi Formuly 1 vo všetkých oblastiach.

Najväčší problém má Vettelovi spôsobovať tlak. Ten v porovnaní s časmi, keď ešte pracoval v Milton Keynes, výrazne narástol. Ferrari mu v tomto smere veľmi nepomáha, keďže má vo svete motoršportu obrovské meno a ľudia od neho veľa očakávajú, no ani tým, že počas víkendov nedokáže stopercentne odviesť svoj diel práce.

"V športe, ale aj v živote, sú ľudia, ktorí sa vyporadúvajú s tlakom inak. Špeciálne pre pretekára je to ťažké. V aute nie je zodpovedný len sám za seba, ale na pleciach má aj celý tím," uviedol v rámci rozhovoru pre Bild am Sonntag Adrian Newey. "Niektorým jazdcom je to jedno, vezmite si Fínov Kimiho Räikkönena a Miku Häkkinena. Ale potom sú tu takí pretekári, na ktorých doľahne tlak, keď sa sezóna chýli ku koncu a ide o titul. Čím tvrdšie jazdec pracuje, čo platí aj pre Sebastiana, tým väčší tlak cíti."

"On pracuje neskutočne tvrdo, niekedy až príliš dychtivo. Len sotvakto je sebakritickejší ako on. Ak má nejakú slabinu, tak sú to hlúpe chyby, ktoré robí v zápale boja. Keď jazdí vpredu, je takmer neporaziteľný. Ale v priamych súbojoch niekedy šliapne vedľa," ďalej hovoril inžinier, ktorý svojim tímom pomohol ku mnohým majstrovským titulom.

Lewis Hamilton zvláda tlak lepšie, čo je jeho veľkou výhodou. "Zdá sa, že je to tak. Ale keď bol mladší, aj on robil chyby. Teraz už očividne našiel spôsob, ako ten tlak lepšie ustáť." Aj preto si Newey myslí, že Vettel bude potrebovať Hamiltonovu "pomoc" na to, aby získal tohtoročný titul. "Potrebuje aspoň jedno Lewisovo vypadnutie. Inak to bude nesmierne ťažké."

Sebastian Vettel má minimálne jednu silnú stránku s Ayrtonom Sennom spoločnú. "Pokiaľ ide o záujem o dizajn auta a aerodynamiku, len Sebastian Vettel sa mu môže rovnať. V prípade Sebastiana a Ayrtona to bolo viac o ich zvedavosti pochopiť ohľadom auta úplne všetko."

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk