F1.sk F1.sk

Bojovníka Sirotkina odstavilo až Pérezovo vyčíňanie: Auto sa rozpadalo
zdroj: Williams

Bojovníka Sirotkina odstavilo až Pérezovo vyčíňanie: Auto sa rozpadalo

Medzi najbojovnejších jazdcov uplynulých pretekov sa určite radí Sergej Sirotkin, aj keď sa do cieľa dopravil až na devätnástom, a teda poslednom mieste. Výsledok však ani zďaleka neodzrkadľuje príbeh, ktorý Rus v Singapure napísal.

Sergej Sirotkin sa kvalifikoval devätnásty s viac ako päťsekundovou stratou na rekordný čas Lewisa Hamiltona. Williamsy už vtedy dobre vedeli, že v pretekoch budú musieť poriadne zabojovať, ak sa budú chcieť čo i len na malú chvíľu dostať, keď už nie na body, tak aspoň na televízne obrazovky.

Inžinieri naordinovali rodákovi z Moskvy štart na ultrasoftoch, no už v treťom kole musel zájsť do boxov po mäkkú zmes. V prednom krídle sa mu totižto zasekol ráfik z kolesa Estebana Ocona. Po dlhej jazde sa Sirotkin ocitol dokonca na trinástom mieste pred pilotmi štartujúcimi z prvej desiatky. Sergia Péreza, Nica Hülkenberga aj Romaina Grosjeana poriadne vytrápil.

Najviac však zvýšil tlak Pérezovi, ktorý sa viackrát na Rusov obranný štýl sťažoval. Jeho frustrácia vyvrcholila, keď sa mu ho po dlhých kolách podarilo predbehnúť, no Sirotkin si stále nedal povedať. Mexičan napokon súpera odstavil tým, že doňho vrazil.

"Bol to súboj. Bojoval som po celý čas, bojoval som a pretláčal sa v každom okamihu," hovoril o svojich pretekoch Sergej Sirotkin. "V úvode pretekov sme boli v dobrej pozícii — až do kontaktu s Force Indiou. Na mojom aute spôsobil veľké poškodenie a odvtedy to bolo už len o prežití. Toto je náročná trať na predbiehanie, takže som stále bojoval tak veľmi, ako som len vedel, aby som si udržal pozíciu. Ako však kolá plynuli, bolo to čoraz ťažšie. Auto sa rozpadalo."

"Dal som všetko zo seba aj z auta do toho, aby som priviezol domov čo najlepší výsledok," povedal pretekár, ktorého fanúšikovia takmer zvolili za jazdca dňa. O čestný titul ho azda pripravil incident s Brendonom Hartleym, ktorého nevyberane vytlačil z trate.

Sirotkin získal v Monze svoj prvý bod, za čo si od svojho tímu vyslúžil pochvalu. V Singapure ocenil Rusovu snahu Paddy Lowe. "Sergej odviedol fantastickú prácu, manažoval pneumatiky aj svoju rýchlosť, pod veľkým tlakom držal premávku za sebou. Napokon sa zaplietol do súboja s Pérezom, ktorý zruinoval jeho preteky. Inak by mohol zacieliť na celkom slušnú pozíciu."

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk