F1.sk F1.sk

Brawn: Čarovná formulka Ferrari prestáva fungovať
zdroj: Pirelli Motorsport

Brawn: Čarovná formulka Ferrari prestáva fungovať

Sebastian Vettel sa víťazstvom v Belgicku bodovo dotiahol na Lewisa Hamiltona, následne v Monze s Kimim Räikkönenom získali prvý rad, no aj tak posledné dve podujatia nevyhral on, ale práve jeho britský súper. Ross Brawn verí, že Ferrari ešte stále môže Mercedes v boji o titul predbehnúť, ale uvedomuje si, že "čarovná formulka" Scuderie už nefunguje.

"Mercedes odchádza zo Singapuru plný elánu, Ferrari zas musí robiť starosti ich forma z Marina Bay a z posledných týždňov," hovoril na svojom povíkendovom brífingu Ross Brawn. "Po letnej prestávke bol taliansky tím dominantný. V Spa vyhral a v Monze dostal obe autá do prvého radu. Odvtedy však ich čarovná formulka prestáva fungovať."

"Prehra na ich domácich pretekoch by mohla byť pripísaná niekoľkým incidentom, ale v Singapure boli Mercedes aj Red Bull lepší. Nie výrazne, keďže rozdiely v uliciach Marina Bay mali ďaleko od priepastných, ale stačilo to. Tretie miesto v kvalifikácii a v pretekoch sa pre Vettela zdalo ako ten správny výsledok. Muži v červenom pripustili, že z toho, čo im bolo ponúknuté, vyťažili väčšinu. Čím skôr musia zistiť prečo," odkazuje ich bývalý technický riaditeľ.

Brawn, podobne ako mnohí iní odborníci z padoku, prizvukuje, že boj o titul sa ešte neskončil. "Rozdiely v oboch šampionátoch ešte nie sú neprekonateľné, aj keď sú značné. Hlavne proti takému silnému rivalovi, ktorý si zvykol na víťazstvá. Ferrari sa môže spoliehať na auto, ktoré bolo vždy konkurencieschopné a na jazdcov, ktorí vedia, ako sa získavajú tituly. Budú však musieť veci otočiť a začať s tým hneď v Soči."

Šéf Formuly 1 pre šport napokon pochválil výkon Lewisa Hamiltona, ktorý ovládol kvalifikáciu i preteky. "Neskutočné kolo v Q3 vyústilo v pole position, čo sa ukázalo byť kľúčové, keď v pretekoch dominoval od štartu až do cieľa."

"Výsledok a časové rozostupy nehovoria celý príbeh o tom, aký bol Lewis nedotknuteľný. Dosiahol úroveň majstrovstva v získavaní maxima z dostupného balíka. Tlačil na to, keď musel a keď sa dalo, manažoval pneumatiky. Toto víťazstvo je dôležitý krok v jeho dueli so Sebastianom — ak už nie rozhodujúci. Je to aj dôkaz toho, že Mercedes, dominantná sila tejto hybridnej éry, stále pracuje na zlepšovaní sa v oblastiach, kde v poslednom období azda strácala," doplnil Brawn.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk