F1.sk F1.sk

Theissen a Berger spomínajú na Vettela: Bol celkom iný
zdroj: Ferrari

Theissen a Berger spomínajú na Vettela: Bol celkom iný

Sebastian Vettel vybojoval svoju prvú pole position presne pred desiatimi rokmi; stalo sa tak 13. septembra 2008 v Monze, keď pôsobil ešte v Scuderii Toro Rosso. O deň neskôr nasledovalo aj víťazstvo, ktoré šokovalo celý formulový svet. Nie však ľudí, ktorí ho dobre poznali.

"Do dnešných dní mám jeho protokoly z čias pôsobenia vo Formule BMW. Sú také, aké som nikdy nevidel v podaní žiadneho iného jazdca," zaspomínal si vtedajší šéf BMW pre motoršport Mario Theissen, ktorého slová cituje stránka Motorsport-Total.com.

Vettel si vždy všetko zapisoval a nazbierané vedomosti využil v ďalších pretekoch. Theissen pokračoval: "Keď sa na trať vrátil, vždy mal so sebou zápisky z predchádzajúcich pretekov. Bol veľmi disciplinovaný a dobre sa pripravoval. Keď sa tréning Formuly BMW začínal o ôsmej ráno, tak vstával už štyri hodiny pred ním, trénoval v posilňovni a potom išiel na okruh. Už vo veku pätnásť rokov sa správal ako skutočný formulový profík."

"Pochopil, že bez tvrdej práce nič nedosiahne. Jeho rodičia totiž nemohli financovať jeho pretekársku kariéru," hovoril ďalej Mario Theissen, podľa ktorého sa Vettel do veľkej miery inšpiroval Michaelom Schumacherom: "Prostredníctvom Michaela pochopil, že úspešným jazdcom sa človek nestane len vďaka samotnému jazdeniu."

Všetko vnímal veľmi podobne aj Gerhard Berger, ktorý bol v čase prvého veľkého Vettelovho úspechu šéfom Toro Rosso. "Pred Sebastianom sme mali v tíme dvoch mladíkov Tonia Liuzziho a Scotta Speeda. Ich mimika bola ľahko pochopiteľná: 'O čom to tu hovoríš?' Toto platilo hlavne o Scottovi Speedovi," usmieval sa Berger. "Oni ani len netušili, že mám skúsenosti z 210 pretekov, akú to má cenu a aké skúsenosti im viem posunúť."

"Vettelova hlava v tom čase fungovala už ako hlava 30-ročného človeka. Bol celkom iný. Všetko z vás do seba nasal a prefiltroval. Cenné veci si uvedomil, tie menej cenné nie. Potom to bolo cítiť preteky čo preteky. Keď k nám prišiel, bol veľmi vyzretý. Bolo vidieť, že tento balík je v poriadku a bude z neho úspešný pretekár."

Jeden z jeho problémov bol však vždy v tom, že s ním zvykli lomcovať emócie. "Áno, vždy bol veľmi emotívny. Ale takým svojim spôsobom, nemeckým spôsobom. Nie ako Alesi," zasmial sa Gerhard Berger. "Kde sa dalo niečo získať, tak to vycítil. Vždy našiel cestu, ako si to vziať. A keď nebol úspešný, tak ste to okamžite videli na reči jeho tela, na mimike, na jeho pohľade. Bolo vidieť, že je nešťastný a rozladený. Vždy bol ľahko prečítateľný."

Najnovšie z kategórie: Gerhard Berger

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk