F1.sk F1.sk

Horner potvrdil, že Toro Rosso by Ocona aj chcelo. Je tu ale Mercedes…
zdroj: Red Bull Content Pool

Horner potvrdil, že Toro Rosso by Ocona aj chcelo. Je tu ale Mercedes…

Estebana Ocona a Mercedes čakajú ťažké rokovania s tímami, ktoré ešte neobsadili sedačky vo svojich budúcoročných monopostoch, aby ich presvedčili jednu z nich prenechať mladému pilotovi Force Indie. Mercedes sa na jednej strane snaží mu pomôcť, no na druhej mu škodí. Hovorí sa aj o tom, že Oconovu pozíciu sťažuje fakt, že je juniorom strieborných šípov. Teraz sa objavil prvý zo šéfov tímov, ktorý otvorene hovorí o tom, že Francúzove vzťahy s Brackley stoja v ceste jeho podpísaniu.

Red Bullu pritom dočasne vyschla studňa mladých talentov. Tím má rokovať s Daniilom Kvjatom o jeho návrate do tímu, no poškuľuje aj po iných pretekároch mimo svojej organizácie. Ocon však medzi nich nepatrí.

"Mercedes sa relatívne malou investíciou zaslúžil o to, že týmto chlapcom pomohol dostať sa do F1," povedal Christian Horner pre Autosport. "Teraz to však vyzerá tak, že byť pilotom Mercedesu je len na príťaž. Byť na špagátiku nie pre väčšinu tímov nič atraktívne. Situácia, keď máte jazdca ako Ocon, ktorý by mohol o rok skončiť bez miesta, je šialená."

Šéf Red Bullu následne potvrdil o Ocona záujem, no má to háčik: "Ak by bol zmluvne voľný, bol by očividným kandidátom pre Toro Rosso. Red Bull ale nebude investovať do pilota Mercedesu, to je pochopiteľné. A nečakám, že by sa také niečo udialo v opačnom garde."

Vettel, Hamilton a Ocon
TASR/AP

Podľa Hornera sa Mercedes predĺžením zmluvy s Bottasom vybral cestou istoty, na ktorú doplácajú juniori. Red Bull vyznáva radikálnejší prístup. V roku 2009 nasadil mladého Vettela, po odchode Marka Webbera sa neštítil posadiť do auta Daniela Ricciarda a následne nahradil Daniila Kvjata mladučký Verstappen.

Podobne odvážne vraj na to mal ísť aj Mercedes. "Je veľmi ľahké sa rozhodnúť pre niečo, čo poznáte. V angažovaní juniora sa skrýva oveľa väčšie riziko. Myslím si však, že vo viacerých prípadoch sme dokázali, že sa to vypláca. Mali sme veľmi úspešný mládežnícky program. Red Bull má juniorský tím a investuje doň. Prinieslo to svoje ovocie pri Sebastianovi, Danielovi a Maxovi. Teraz to uvidíme pri Pierrovi Gaslymu. A rozdali sme množstvo iných príležitostí, napríklad Carlosovi Sainzovi."

Horner uznáva, že Red Bull má momentálne vo svojom programe dieru, ale zdôrazňuje, že tá sa čoskoro zaplní. Najbližšie k Formule 1 má Dan Ticktum, ktorý práve vedie európsky šampionát Formuly 3. Chýbajú mu však body na superlicencii.

"Na trhu to prichádza vo vlnách," pokračoval 44-ročný Brit. "V F3 máme Dana Ticktuma, ktorý v tom šampionáte vyhráva. Tieto veci sú však cyklické. Neustále hľadáme mladé a vychádzajúce talenty. Nečakám teda, že tu táto diera bude nejako dlho."

"Pozeráme sa až do najnižších sérií, momentálne máme v motokárach dvoch veľmi dobrých juniorov Harryho Thompsona a Jonnyho Edgara. Musíme ísť až tak nízko a podporovať mladé talenty," doplnil Horner.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk