F1.sk F1.sk

Porsche malo seriózny záujem, do F1 však napokon nepríde žiadna nová automobilka
zdroj: Pirelli Motorsport

Porsche malo seriózny záujem, do F1 však napokon nepríde žiadna nová automobilka

Formula 1 pripravovala pre rok 2021 prevrat týkajúci sa viacerých zmien pravidiel, ktorý mal prilákať nových záujemcov o pôsobenie v športe. Motory mali byť jednoduchšie (bez MGU-H), lacnejšie i hlučnejšie, ale na ponúknutú návnadu sa nechytil vôbec nikto.

Hovorilo sa o tom, že nové pohonné jednotky chcel vyrábať napríklad Cosworth, ale táto firma pravdepodobne nemá dostatok zdrojov. Veľmi často sa objavovali články s Aston Martinom, ale tu išlo asi skôr o to, že Andy Palmer ako marketingový mág týmto spôsobom držal svoju značku v povedomí.

Nuž a podľa prezidenta FIA Jeana Todta malo seriózny záujem len nemecké Porsche, ale ani z toho zatiaľ nič nebude. Formula 1 bude aj od roku 2021 pokračovať so súčasnými tímami a pravdepodobne aj so súčasnými typmi motorov, keďže ich nie je kvôli komu meniť.

Porsche malo povedať, že nie je pripravené prísť do F1 už v roku 2021, ale chcelo presne vedieť, ako sa budú pravidlá vyvíjať v ďalších rokoch. "Pretože v budúcnosti môže prísť silný záujem," povedal Todt na stretnutí s novinármi.

Francúzovi napokon ide hlavne o to, aby v športe ostali súčasné automobilky, teda Ferrari, Honda, Mercedes a Renault.

"Mojou prioritou je postarať sa o to, aby sme si tu týchto štyroch udržali. Vždy som hovoril, že k ním štyrom by bolo veľmi neférové, ak by sme povedali, že chceme prilákať niekoho nového, tak teda všetko zmeňme."

"Ale čo potom oni? Čo všetky tie investície, ktoré vynaložili v priebehu rokov? Nemohli by sme len tak povedať, že chceme jedného či dvoch nových, takže pravidlá kompletne zmeníme," vysvetlil Jean Todt.

Celkovo to máme vnímať tak, že štyri rôzne pohonné jednotky na desať tímov sú aj tak veľký úspech. "Veď je to dve a pol na jednu stajňu," skonštatoval. "V tomto smere som bol veľký skeptik. Preto som pripomínal, nech uvažujeme o spoločných pravidlách aj pre iné šampionáty. To by potom povzbudilo aj iných výrobcov; ak by mohli mať sedem až desať zákazníkov. Ale to sa nestalo."

Najnovšie z kategórie: Porsche

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk