F1.sk F1.sk

Valtteri Bottas: Najlepšia tímová dvojka všetkých čias?
zdroj: TASR/AP

Valtteri Bottas: Najlepšia tímová dvojka všetkých čias?

Upravená životná pravda hovorí: “Každý by sa chcel v živote na niekoho spoľahnúť aspoň tak, ako sa môže Hamilton spoľahnúť na Bottasa.”

Je poslušný, neodvráva a občas je aj veľmi akčný. Nie, nehovoríme o vašom robotickom vysávači, ani o štvornohom domácom miláčikovi. Valtteri Bottas si v uplynulých mesiacoch vyslúžil hneď niekoľkých posmešných prezývok. Mr. Zátka, pudlík, dvorný sluha, brzdič, wingman, až po tie menej slušné, ktoré zaplavili aj jeho vlastné kontá na sociálnych sieťach. Vizitka doby. A to si málovravný Fín iba plní svoju prácu a navyše pritom neporušuje ani oficiálne pravidlá.

Napriek tomu ho majú najmä fanúšikovia Ferrari v zuboch. Nie je to paradox? Vyčítať Mercedesu vlastnú medicínu. Preborníkom v používaní tímovej réžie je predsa tím z Maranella. V čom je však terajšia situácia o niečo odlišnejšia? Nuž, strieborné šípy vyladili tímovú réžiu takmer k dokonalosti, zatiaľ čo Ferrari sa rozhodlo hrať až príliš férovo. Navyše Bottas je určite rýchlejší, ako bol kedysi Eddie Irvine, ale k tomu aj poslušnejší ako Rubens Barrichello i Felipe Massa (po roku 2009). Nuž a rozhodne efektívnejší ako Kimi Räikkönen.

Pritom Scuderia má za sebou bohatú, kontroverznú, ale zároveň úspešnú históriu aplikácie tímovej réžie. Prvým nosičom vody Michaela Schumachera bol Eddie Irvine. Papuľnatý playboy zo Severného Írska aj s odstupom času priznal, že na Schumiho objektívne nemal, takže prijal úlohu dobre zaplateného druhého huslistu. Mal však jeden problém. Nebol dostatočne rýchly, čo dokazuje napríklad nula v kolónke získaných pole position a najmä prehratý súboj o titul v roku 1999 s Mikom Hakkinenom. A to mu ešte triumf v Nemecku z donútenia daroval zaskakujúci Mika Salo. Súčasný športový komisár FIA nakoniec nikdy žiadne preteky nevyhral. Ani kariérne štyri víťazstvá Irvinovi nestačili a svoje miesto prenechal Rubensovi Barrichellovi.

Chladného pragmatika vystriedal emotívny "snílek". Brazílčan však veľmi rýchlo narazil a hoci sem tam Schumachera zdolal, s pozíciou dvojky sa nikdy nezmieril, čo ostentatívne prejavil najmä pamätným prepustením v poslednej zákrute VC Rakúska 2002. Po šiestich sezónach, počas ktorých získali Schumi a Ferrari po päť titulov, odišiel hľadať šťastie k Honde a neskôr ho v tíme Brawn GP takmer aj našiel. 

Rubens Barrichello
Instagram/rubarrichello

Jeho krajan Felipe Massa preukazoval od začiatku veľký talent. Od učiteľa Schumachera sa veľa priučil, o tituly v rokoch 2007-2008 ho z veľkej časti pripravila nespoľahlivosť v kľúčových okamihoch. V ďalšej sezóne však došlo na Hungaroringu k ťažkej nehode a Felipe už nikdy nedosiahol takú špičkovú rýchlosť. Po boku Fernanda Alonso, podobne ako mnohí iní, viac trpel a vrcholom všetkého bola pamätná hláška vo vysielačke počas VC Nemecka 2010: "Fernando is faster than you." Massa mlčal, ale pochopil. Ferrari zaplatilo smiešnych 100 000 dolárov a karavána išla ďalej. 

Rakúsky trapas pritom znamenal oficiálny zákaz tímovej réžie, ale práve na Hockenheime všetci pochopili nezmyselnosť celého akože-zákazu a po sezóne bolo toto pravidlo zrušené. Ferrari ho však dokázalo povýšiť na ešte vyššiu úroveň. Na VC USA 2012 vyvolali inžinieri úmyselné, ale vo svojej podstate bezdôvodné odplombovanie prevodovky, čo pre Massu v praxi znamenalo stratu piatich pozícii na štarte a Alonso sa tak posunul na čistejšiu stranu trate.

Samozrejme, že dejiny si pamätajú viaceré pakty o neútočení alebo naopak skôr neposlúchnutie tímových príkazov. Ale objektívne najväčšie divadlo predviedol Nelsinho Piquet svojou úmyselnou haváriou v Singapure, po ktorej sa z víťazstva tešil kolega z Renaultu Alonso. Ale naspäť k Bottasovi a Ferrari. Dvadsaťdeväťročný Fín dokázal v tejto sezóne viackrát úspešne zavadzať, zvlášť Sebastianovi Vettelovi. Pritom v kvalifikáciách je to medzi ním a Räikkönenom 7:7. V pretekoch bol však Bottas hneď viackrát prospešnejší ako Iceman a zároveň aj niekoľkokrát viditeľne obetovaný, najdrsnejšie v Maďarsku a teraz v Taliansku.

Lewis Hamilton sa teší z víťazstva, Valtteri Bottas
TASR/AP

A keďže v prvej tretine sezóny ho objektívne sprevádzala aj smola, terajšia bodová strata umožnila vedeniu Mercedesu spraviť z neho oficiálneho pomocníka Lewisa Hamiltona na ceste za piatym titulom. Realita ukazuje, že Bottas je ozaj schopný, a to hneď dvojnásobne. Nielenže neohrozuje Hamiltona a tým pádom aj tímovú pohodu, ale zároveň dokáže škodiť obom pilotom Ferrari. Pravdepodobne nikdy nezíska titul majstra sveta, ani si nezíska srdcia fanúšikov, ale aké má vlastne možnosti? 

Môže sa hrať na ukrivdeného plačka alebo aspoň prispieť k dvom titulom. Prípadne to môže zabaliť a ponevierať sa v pomalých autách, či nebodaj iných sériách. Takto zostáva na očiach, v top aute, s naivnou vierou, že Lewisa Hamiltona to čoskoro prestane baviť a vyrazí na spevácke turné. To je však viac menej vylúčené, veď ktorý skutočný šampión len tak opustí víťazné auto. No, ešteže si tento článok nemôže prečítať James Hunt a polyglot Nico Rosberg našťastie nevie po slovensky. Zatiaľ. No hlavne, ako by ste sa na Bottasovom mieste zachovali vy?

Rodák z Nastoly aktuálne čelí obrovskej nenávisti a posmievaniu fanúšikovskej obce, najmä zo strany Ferrari. Lenže práve v Maranelle by sa mali vážne zamyslieť, lebo v bitke dvoch proti jednému nemajú v boji o titul žiadnu šancu. Najmä, keď Bottas bude naďalej predvádzať také oddané tímové výkony. Mercedes bojuje tvrdo, nemecky pragmaticky, na hrane pravidiel, ale dosahuje výsledky, a to je to jediné, čo sa v šampionátoch ráta. 

Mimochodom, blíži sa VC Ruska, na ktorej sa Bottasovi zvykne dariť, veď v minulej sezóne v Soči dokonca vyhral. A vy môžete byť tento rok pri tom. Stačí sa zapojiť do súťaže na facebookovej stránke Sport TV a tipnúť si hodnotu kvalifikačnej pole position na nastávajúcej VC Singapuru. Držím palce!

Števo Eisele, komentátor 

Valtteri Bottas
Mercedes

Najnovšie z kategórie: Števo Eisele

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk